43 bin yıllık flüt mü? Yoksa tarih öncesi garip bir obje mi?

2008 yılında arkeologlar, Almanya’nın güneyinde Hohle Fels adında bir Taş Çağı mağarasında flüt parçaları bulmuşlardı. İnsana ait en eski çalgılardan olan flüt, araştırmalara göre 43 bin yıllık olduğu düşünülüyordu. Flütün mamutun iki ana dev kıvrık fildişinden yapıldığı söylenmişti.

 

Peki size bazı araştırmacılara göre bu flütün sadece çiğnenmiş bir kemik parçası olduğunu söylesek. Bazı araştırmacılar, Neandarteller tarafından yapıldığı düşünülen flütün aslında sırtlanlar tarafından yapılmış olabileceğini söylüyor.

Bilinen ilk müzik aleti sadece çiğnenmiş bir kemik parçası olabilir mi? Yeni araştırmalar, Neandarteller tarafından yapıldığı düşünülen flütün aslında sırtlanlar tarafından çiğnenerek yapılmış olabileceğini gösteriyor.

Araştırmacılara göre Slovenya’da bulunmuş olan “flüt” bir müzik aleti değil, sadece sırtlanlar tarafından çiğnenmiş ve üzerine diş izi bırakılmış bir kemik parçası ve hatta kemiğin kendisi Neandertal zamanına ait bile değil.

Dünyanın eski müzik aleti olarak kabul edilen ve üzerinde iki delik bulunan kemik parçasının Neandertaller tarafından yapıldığı düşünülüyordu. Fakat yeni yapılan analizler bu kemik parçasının bir müzik aleti olmadığını, sırtlanlar tarafından çiğnenmiş ve mağara içinde bırakılmış basit bir kemik parçası olduğunu işaret ediyor.

Araştırma, bu tarz garip objelerin tarihçileri yanılttığını ve aslına bakılırsa Neandertaller tarafından yapıldığı sanılan bu tarz aletlerin hepsinin hayvanlar tarafından çiğnenen parçalar olduğunu savunuyor. Bu konudaki son analizler Dr. Cajus Diedrich tarafından yapılmış.

Araştırma sonuçları tam olarak netleşmese de biz size bu ‘’flüt’’ ile müzisyen Ljuben Dimkaroski tarafından çalınmış Beethoven ve Verdi ile veda etmek istiyoruz :)