Yeni Yıl Dilekleri

Dilek Türkoğlu

Psikiyatrist Dr.

Yazar Hakkında

Dr. Dilek Türkoğlu Psikiyatri Uzmanı olarak serbest muayenehanesinde çalışmalarını sürdürmektedir.


0542 725 88 08

drdilekturkoglu@gmail.com


Diğer Yazıları

A+ A-

Yeni bir yılın en güzel tarafı bir sürü dileklerde bulunmaktır.  Sanki yeni bir sayfa açılmış gibi hissederiz ve yeni yıl için dileklerde bulunuruz. Bir anlamda yeni umutlar yaratırız. Umut  bazı zamanlarda yaşamdaki her şeyden daha kıymetlidir.

Bu sene için, yeni yıl dileklerinizin  ne kadarının  sizin kontrolünüzde olduğunu fark edin. Bazı dileklerimizde bizim katkımız dileğin gerçekleşmesinde belirleyici etken olmayacaktır. Örneğin deprem  olmasın, sevdiklerimiz sağlıklı olsun gibi dilekler için bizim yapabileceğimiz bir şey yoktur. Bazı dileklerimizin gerçekleşmesinde ise bizim önemli payımız vardır. Örneğin beni seven çok arkadaşım olsun gibi bir dilek için  bizim katkımız çok önemlidir. Katkımızın olduğu ve olmadığı dilekleri bazen karıştırırız. Çocuğumuz üniversite sınavında iyi bir yer kazansın gibi bir dilekte bizim katkımız onun ihtiyaçlarını yerine getirmeye kadar uzanır ama çocuğumuzun ne kadar çalışacağını kontrol edemeyiz.

Yeni yılda gönlünüzden geçtiği gibi dileklerde bulunduk. Çok da iyi yaptık.Her dilek umuttur. Umut olmadan hiçbir şey olmaz.

Şimdi de bulunduğumuz dileklerle ilgili neler yapabileceğinizi düşünün. Dileklerinizin gerçekleşmesi için neler yapmanız gerektiğini, istediğimiz şeye karşılık gelecek bedelleri göze alıp almadığınızı düşünün. Örneğin kilo vermek istiyorsanız, günde/ haftada şu kadar saat spor  yapmayı alışkanlık haline getirmek istiyorum. “Sadece gerekli  ve sağlıklı olan miktarda yemek istiyorum”… gibi.

Dileğimin  gerçekleşmesi için benim neler yapmam gerekiyor sorusunu sık sık aklınıza getirin. Bazen cevap gelmeyebilir ama zihnimiz sorduğumuz sorularla ilgili biz fark etmesek bile araştırmaya devam eder. Uygun bir yanıt geldiğinde farkında olmamızı sağlar. Ayrıca bu tür sorular, istediklerimiz hakkında sorumluluk almamızı sağlar. Sadece istediğimizde kimi zaman hayatımızın  sorumluğunu almak yerine dışarıdan bekleriz. İstediğimiz olmadığında  da şanssızlığımıza daha da inanırız. Oysa kendimiz bir şeyler yaptığımızda, tam olarak istediğimiz sonuca ulaşamasak bile en azından yol almış oluruz ve kendimize duyduğumuz güven daha çok artar.

Yeni yılda herkesin hayallerinin gerçekleşmesi dileğimle…

 

28-12-2017