Yansıtma

Dilek Türkoğlu

Psikiyatrist Dr.

Yazar Hakkında

Dr. Dilek Türkoğlu Psikiyatri Uzmanı olarak serbest muayenehanesinde çalışmalarını sürdürmektedir.


0542 725 88 08

drdilekturkoglu@gmail.com


Diğer Yazıları

A+ A-

Savunma mekanizmaları, Anna Freud tarafından ilk kez kaleme alınarak tanımlanmıştır.

Her insan, kendi bütünlüğünü korumak için birtakım yöntemlerle kendini savunur. Zihnimiz de aynı şekilde, savunma mekanizmalarıyla kendine acı verecek, kaygı yaratacak şeyleri daha kabul edilebilir hale getirir. Savunma mekanizmalarının amacı, kişinin kendi bütünlüğünü korumak olsa da, fazla kullanılması, uyum sorunlarına sebep olur.

Bugün, savunma mekanizmalarından yansıtma mekanizması hakkında bilgi vermek istiyorum.Yansıtma, adından da anlaşılacağı gibi, kişinin kendisinde olan bir özelliği, kabul edemeyeceği dürtüleri sanki dışarıdan geliyormuş gibi algılamasıdır. Örneğin, kendi içindeki diğer insanlara karşı olan öfke ve/ veya zarar verme isteğini, diğer insanların kendisine zarar verme isteği gibi algılar. Çok düşük miktarda olursa toplumla uyumu çok bozmadan idare edebilir ama belli oranın üzerine çıkılırsa, ruh sağlığı için tehlike yaratabilir. Kişi, içinde diğer insanlara zarar vermeden, koruma kollama isteği yaşarsa, hayata karşı da, diğer insanlara karşı da daha fazla güven duygusu hissedecektir ama tam tersi olduğunda, herkes potansiyel tehlike gibi görülebilmektedir. Kişi herkeste kötü niyet arayabilir. Daha da ilerlediği zaman paranoya gibi psikotik hastalıklar şeklinde kendini gösterebilir.

Halk arasında yavuz hırsız ev sahibini bastırır sözü, yansıtmayı güzel anlatan sözlerden biridir. Aradaki fark, savunma mekanizmalarında hiçbir şekilde farkındalık olmamasıdır. Tamamen bilinç altı süreçler olarak yaşandığı için, kişi ne yaptığını bilmez. Gerçekten başka insanların onlara zarar vermek istediklerini sanırlar. Yavuz hırsız ev sahibini bastırır sözünde ise haksız olmasına rağmen karşıdakini bastırmak için bile isteye yapılan, tamamen bilinçli olan eylemler kastedilir.

Savunmalardan kimisi olgun, kimisi olgun olmayan savunmalardandır. Yansıtma, olgun olmayan savunmalardandır. Ne kadar baskın hale gelirse, o kadar hastalığa doğru yatkınlık yaratır. Ancak genellikle kişiler bunun farkına varmadığı için değişme ya da tedavi olma ihtiyacı duymazlar. Bütün dünyayla kavga ederek, sorunlu, insanların güvenilmez olduğunu düşünerek, kendilerinin de çevresindekilerin de zorlandığı hayatlar yaşarlar.

Önümüzdeki hafta diğer savunmalarla devam edeceğiz.

 

Güzel günler dileğimle…

 


Kaynakça

Görsel Kaynak: www.pexels.com/photo

28-08-2019