Üniversite Sınavı

Dilek Türkoğlu

Psikiyatrist Dr.

Yazar Hakkında

Dr. Dilek Türkoğlu Psikiyatri Uzmanı olarak serbest muayenehanesinde çalışmalarını sürdürmektedir.


0542 725 88 08

drdilekturkoglu@gmail.com


Diğer Yazıları

A+ A-

Üniversite sınavlarının ikinci basamağına sayılı günler kaldı.

Sınavlara yakın zamanlarda, normal çalışma sisteminden farklı olarak sınav koşullarının taklit edilmesi, bedensel ve zihinsel anlamda ön hazırlık yapılması bakımından önem kazanır, çünkü zihnimizin çağrışım yapma yeteneği vardır. Eğer sınav ile aynı koşulları yaratırsak, öğrendiklerimizi geri çağırabilme, hatırlayabilme şansımız ve ihtimalimiz artar.

Bu nedenle, bugünden itibaren sınav için sabah saat kaçta kalkmanız gerekiyorsa aynı saatte kalkmanız ve aynı saatte kahvaltı etmeniz iyi olacaktır. Şimdiye kadar müzik dinleyerek çalıştıysanız, sınavda müzik dinleyemeyeceğinizden ders çalışırken müzik dinlemeyi bırakmanız, sessiz bir ortamda soru çözme yeteneğinizi geliştirmesi açısından faydalı olacaktır. Özellikle sözel derslerde masaya oturarak çalışma alışkanlığınız yoksa bile bugünden itibaren masaya oturarak ders çalışmalısınız. Sabahları sınav başlangıç saati ile bitiş saati arasındaki zamanda cep telefonunuzu, bilgisayarı tamamen kapatın ve sınav koşullarındaki gibi davranın. Bu süre içerisinde çay kahve içmek yerine ihtiyaç duyarsanız sadece su için. Sınav süresi kadar masada oturup ders çalışın.

Sınava yaklaştıkça öğrenciler çay kahve içmeyi abartıp uyanık kalmaya ve konsantrasyonlarını arttırmaya çalışırlar. Fincanların boyutları her geçen gün biraz daha büyür. Çok fazla tüketilen çay, kahve gibi içecekler, kaygı ve huzursuzluk hissini arttırabilmektedir. Günde iki fincan kahvenin üzerine çıkılmaması tavsiye edilir. Sınav boyunca kahve ve çay tüketilemeyeceği için vücuttaki kahve miktarı, çağrışım yapacak düzeyde de olamayacaktır. Sınavdan önce çok yüksek miktarda çay kahve tüketilmesi ise heyecan hissi ile karıştırılacak belirtilere sebep olabilmektedir.

Her gün sınav günündeki saatte uyanıp akşam da makul bir saatte yatmak önemlidir. Ancak öğrencilerin çoğu konuları yetiştiremedikleri için daha fazla uyanık kalmaya çalışmaktadırlar. Üniversite sınavı gibi uzun bir zaman birikimi gerektiren sınavlarda konuların tam anlamıyla yetiştirilmesi pek de mümkün olmaz. Konuları bitirmek amacıyla uykudan fedakârlık edildiğinde ise verim düşer. Herkesin uyku ihtiyacı birbirinden farklıdır. Bu nedenle her bireyin, normal zamanda uyuyacağı süreye yakın bir zaman kadar uyuması faydalı olacaktır.

Bu günlerde yürüyüş yapabilmek, her şeye iyi geldiği gibi canlılık hissine, dikkati toparlayabilmeye de çok iyi gelecektir. Uzun zaman yürümek mümkün olmasa bile açık havada bir süre yürümek iyi gelecektir.

Her ne kadar sınavlarla ilgili zorlanmışlık hissi bizde kızgınlık yaratsa da bizim ülkemiz için olabilecek en adil sistemdir. Zihnimizde kavga ettiğimiz bir şey ile baş etmek zor olabilir. Onun yerine sınavı, şimdiye kadar verdiğiniz emeğin karşılığını isteyebildiğiniz bir fırsat olarak görmeyi deneyin.  Adam kayırma ya da paranın devreye girmediği bir sistem olduğu için en azından çalışmalarınızın karşılığını alabilme fırsatına sahip olduğunuzu düşünün.

Bütün öğrencilerimizin verdikleri emeğin karşılığını aldıkları bir sınav dileğimle…

 

07-06-2017