Pandemide Mimarlık 2- Çevremiz

A+ A-

 Pandemi sürecinde kendinizi ve yakınlarınızı ev dışında nerede buldunuz? Muhtemelen çoğunuzun cevabı doğa olacaktır. Parklar, bahçeler ya da piknik alanları şehir yaşamını yeşillendiren duraklarımızdır.

 Bahsettiğim alanlar bu süreçte bazen arkadaşlarımızla buluşma noktamız bazen hareketsizliğimizi sonlandırdığımız alanlar bazense sadece soluklanma durağımız oldu. Genel olarak da hayatımızda bu amaçlarla yer edinse de pandemiden önce bu denli kıymetini bilmiyorduk. Peki bu alanlarda kendinize ne kadar yer bulabildik? Bu alanlar bizi doğayla kaynaştıracak unsurlara ne kadar sahip? Eğer cevabınız evet buldum iyi hissettirdi ise şanslısınız doğru tasarlanmış alanlardasınız. Hayır ise düşünelim ve mimari tasarım ölçeğinde değerlendirelim.

 İnsanın doğanın bir parçası olduğu düşünülerek tasarım yapılmışsa tasarım anlamlı hale geliyor. Bu demek oluyor ki insanın aktivite yapacağı alanlar insan ölçeğine uygun ve beklentilerine olumlu yanıtlar verecek tasarımlar olmalı. Basit örneklerle bu alanları değerlendirip kafanızda fikirlerin şekillenmesine yardımcı olacağım.

 Öncelikle çocuklar ve vazgeçilmezleri oyun alanları -birçok ebeveynin parka gitme sebebi çocukların oyun alan isteği- Bu alanlar her ne kadar eğlenceli olsa da son yıllarda kullanımı artan kauçuk zeminler ve plastik oyuncaklarla birlikte sağlık açısından olumsuz noktalara gitmekte. Bu göz ardı edilemeyecek kadar önemli bir konu çünkü özellikle günümüzde onların sağlıklarını ve gelişimlerini riske atamayız. Yapmamız gereken sağlıklı alanlarda enerjilerini atmayı ve eğlenmelerini sağlamak. Tercih edilecek oyun alanının kum, toprak ya da doğal çim zeminli olmasına dikkat edilmeli. Oyun parkındaki oyuncakların olabildiğine ahşap ya da sağlıklı malzemeden olmasına da dikkat edilmeli.

                                                             

 Bir diğer nokta yürüyüş parkurları; bu alan da parkı tercih etme sebeplerinde üst sıralarda. Yürüyüş yollarında maalesef yine kauçuk zeminlerin yaygınlaşması sağlığımızı tehlikeye atmakta. Kondisyon ve yürüme kolaylığı sağlamakla birlikte zararları göz ardı edilemez. Bu alanda da olabildiğine hem kolay yürünebilen hem de sağlığa uygun örneğin; ince taş alanları tercih etmekte fayda var. Bir diğer alternatif doğa yürüyüşleri ve doğa içinde patika yollar olabilir.    

 

Yürüdük oyunlar oynadık ve sıra oturmaya geldi. Oturacak alanı olmayan park tasarımları görmüşsünüzdür. Buraya gitmek size cazip geliyor mu? Dinlenmek doğada yapılabilecek en güzel aktivitelerden biridir. Bu aktivite için iyi tasarlanmış kent mobilyalarına ihtiyaç duyarız. Kent mobilyaları; banklar, oturma alanları vb. unsurlardır. Bu unsurların malzemesinden tasarımına her şey önemlidir. Örneğin bir oturma alanı malzemesi fazla ısınıyor ya da fazla soğuyorsa insanlar oturduğunda rahatsız oluyorsa bu tasarım görsellikte çok başarılı olsa bile kullanımda başarısız olacağı için atıl kalacaktır. Sizi güneşten veya yağmurdan koruyacak bir saçağı yok ya da sırtınızı yaslayacak bir desteğiniz yok, bunlar sık karşılaşılan örnekler ve atıl kalan kullanım alanları oluyor. Kent mobilyaları tasarımlarıyla şehre dokunan ve güzelleştiren birer unsurdur. Bu unsurlar çevresinde şehir; parkları, mesire alanları vb. alanlarla yaşanabilir hale gelir. Yeşil yoksunu ve beton kaplı bir şehre tahammül edemezdik.

 Son olarak su öğelerinden bahsedeceğim. Su öğesi yıllarca tedavide sakinleştirici etkisiyle kullanıldığı için mimaride önem verdiğimiz bir detaydır. Pandemide yaşanılan stres ya da hayatın kendi yoğunluğunun stresi sakinleşmeyi zorunlu kılıyor. Sizde tercih edeceğiniz dinlenme alanlarının su öğesi barındırmasına dikkat edebilirsiniz.

           

Huzurlu, sağlıklı ve mutlu günler diliyorum. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

 

 

 

 


Kaynakça

GÖRSELLER:

- https://www.pexels.com/tr-tr/fotograf/cicekli-elbise-giyen-kadinin-yaninda-agac-gunluk-salincakta-surme-kiz-2983461/

- https://www.pexels.com/tr-tr/fotograf/insanlar-kum-dis-mekan-oynamak-4430308/

- https://www.pexels.com/tr-tr/fotograf/bahce-yol-tunel-park-59599/

- https://www.pexels.com/tr-tr/fotograf/nehir-kenarinda-agacta-asili-kahverengi-sarkit-lamba-772429/

-https://www.pexels.com/tr-tr/fotograf/rock-taki-green-moss-un-yakin-cekim-fotografi-2233391/

-https://www.pexels.com/tr-tr/fotograf/ahsap-yol-peyzaj-doga-4204684/

16-03-2021


ankara psikolog