Orada Duruverseydi Zaman

Dilek Türkoğlu

Psikiyatrist Dr.

Yazar Hakkında

Dr. Dilek Türkoğlu Psikiyatri Uzmanı olarak serbest muayenehanesinde çalışmalarını sürdürmektedir.


0542 725 88 08

drdilekturkoglu@gmail.com


Diğer Yazıları

A+ A-

Ortaokul ve lisede tarih derslerini, savaşların tarihlerini ve kimler arasında yapıldığını ezberlemeye çalışmanın yılgınlığı ile okumuştum. O yıllarda bana tarih dersleri, sanki yaşanmışlıkları anlatan bir  ders değil de kuru ve  sıkıcı bilgileri ezberletmek için yazılmış  kitaplardan ibaret  gibi gelirdi. Yıllar sonra tarihin yaşanmışlıklar olduğunu fark ettim. O zamandan sonra tarihi merak etmeye başladım.

Orada Duruverseydi Zaman’a gitmiş olanlar da muhtemelen benim gibi düşünüyordur. Nefeslerimizi tutarak izlediğimiz ve bir an bile dikkatimizi dağıtmayacak kadar canlı bir tarih dersi vardı karşımızda. Hem tarih hem de ders vardı.  Olanlar kadar olmayanlar da ve satırlar kadar satır araları da vardı karşımızda. En önemlisi de insanlar ve yaşamlar vardı.

Toplumlar geçmişlerinden ders alamazlarsa ya da yanlış çıkarımlarda bulunurlarsa geçmişte yaşadıkları felaketleri tekrar tekrar yaşamaları kaçınılmazdır. Tarih bu yüzden tekerrür eder. Hem bireylerin hem de toplumların güçlü ve güçsüz yönleri vardır. Eğer hiç güçsüz yanımızın olmadığını iddia ediyorsak bir şeyleri atlıyoruz demektir. Bu nedenle de tarihi yalnızca övünmek için kullanırsak başımıza geleceklerden kendimizi koruyamayız ve bizden sonrakilere övünecekleri bir tarih bırakamayız. Öbür taraftan hiçbir güçlü yanımızın olmadığını düşünürsek de kendimizi iyiye götüremeyiz. Önemli olan güçlü ve güçsüz yönlerimizi bilerek hayatımıza devam ederken nelere dikkat edeceğimizi planlayabilmemizdir.

Burada da en büyük yardımcımız, tarihimizi doğru okumak ve anlamak olacaktır. Atatürk’ün söylediği gibi tarih yazmak, tarih yapmak kadar önemlidir. Belki de doğru yazılan tarih, doğru yapılan tarihin ilk basamağıdır.  Pınar Ayhan, zaman içinde yaptırdığı yolculuklarla bizleri sanki o zamanlara götürüverdi ve orada durdurup olanları izlettirdi.

Orada Duruverseydi Zaman’ı izlerken hem savaşlarda hem iyi şeyler yapabilmede psikolojinin en önemli etken olduğunu tekrar fark ettim. Maddi olarak çok zayıf olunan dönemlerde dünyadaki en güçlü eğitim ordusunun kurulabilmesi ve yazık ki o imkânsızlıklarla yapılan işlerin, imkânların çok daha iyi olduğu dönemlerde yıkılıvermesi, asıl önemli olanın insan olduğunu gözler önüne seriverdi. İnsanların kararlılıklarının ve azimlerinin, gerekli  koşullarda neler yapabilecekleri bütün gösteri boyunca çok güzel ifade edildi.

Gösteri boyunca tüm olanaksızlıklara rağmen neler yapıldığını gördükçe canlandık, güçlendik. Sahnede Pınar Ayhan, içimizde güven büyüdükçe büyüdü.

Pınar Ayhan’a ve emeği geçen herkese teşekkürler. Sanatın ve sanatçıların seslerinin hiç susmaması dileğimle…

 

Gösteri Takvimi için   www.oradaduruverseydizaman.com

 

 

07-04-2017