“Lütfen Uçurun Beni” 'Ceren İlhan'


Diğer Yazıları

A+ A-

“Hararet nardadır sacda değildir
Keramet baştadır tacda değildir
Her ne arar isen kendinde ara
Kudüste Mekkede Hacda değil”

Hacı Bektaş Veli

 

“Lütfen Uçurun Beni”

Bundan birkaç yıl önce, Diyarbakır Devlet Tiyatrosu’nda Behiç Ak’ın yazdığı ‘Tek Kişilik Şehir’ adında bir oyun izlemiştim. Hikâye terkedilmiş bir şehirdeki terk edilmiş bir gökdelende, sadece intihar amaçlı gelen insanların müşterisi olduğu bir restoranda geçiyordu. Bir gün bu restorana internette tanışan bir adam ve bir kadın buluşmak üzere geliyor ve olaylar gelişiyordu. Bu oyunda beni çok etkileyen bir an olmuştu. Öncelikle bundan bahsetmek isterim sevgili okuyucu.

Restorana gelen kadın, buradaki garson ile çocukluk arkadaşı çıkar ve geçmişi yad etmeye başlarlar. O gökdelenin dikildiği yerde eskiden kendi sokaklarının olduğunu ve o sokağın başında bir akasya ağacı olduğunu hatırlarlar. Ağaca bağlı salıncakta sallanan çocuk-kadını sallayan çocuk-garson anıları gözlerinin önüne gelir. Bu sırada sahneye bir salıncak iner ve kadın salıncağa binip şöyle der “Lütfen uçurun beni.”

O zaman şöyle düşünmüştüm; Salıncaktaki bir çocuk eğer uçana kadar sallanmak istiyorsa “Uçur beniiiii.” diye bağırır. Bir insan böylesine heyecan verici bir deneyimi talep etmek için soluk bir ses tonuyla, gözleri uzaklara dalmış halde konuşarak “Lütfen uçurun beni.” diyorsa, bu insan güvenini, samimiyetini, sıcaklığını, tutkusunu örseleyen bir yerdedir ve uçmaktan kastı salıncakta uçmak değildir.

O zaman bu replik beni öyle etkilemişti ki, oyun sırasında garsonun adamın başından aşağı döktüğü suni yaprakların biri ayağımın dibine düşünce, kimseye çaktırmadan onu alıp çantama atmıştım. Sonra da bir kalem bulup üzerine şöyle yazdım. “Lütfen uçurun beni.” Ve uçmaktan kastım salıncakla uçmak değildi…

O yaprakla kendime bir anı oluşturdum. Aslında daha çok bir zor zamanlardan çıkış kapısı olarak kullanıyorum bu anıyı. Ona bakıp, içimden olduğum yerden buharlaşarak kaçmak geldiği zamanları ve bu zamanların artık geride kaldığını, dolayısı ile şu an içinde olduğum şey her ne ise onun da geride kalacağını, tek yapmam gerekenin, şu anın gerekliliklerini yerine getirmek olduğunu hatırlatıyorum kendime.

Şimdi sizlere sormak isterim. “Lütfen uçurun beni” diyecek kadar kendinizi umutsuz hissettiğiniz zamanlarınız oldu mu? Elbette oldu. Böyle umutsuz duygulara kapıldığında oradan çıkmakta zorlanan bir yapınız varsa, kendinize bir ilk yardım anısı oluşturmak faydalı olabilir. Benim bahsettiğim anıdaki “Lütfen uçurun beni” aslında şu anlama geliyor: “Yardıma ihtiyacım var.”

Bu ihtiyacı fark etmek ve varlığını kabul etmek, içine düşülen bu umutsuz durumdan kurtulmak için ilk adım olabilir.

Burada bir noktaya dikkatinizi çekmek isterim. “Lütfen uçurun beni” talepkârdır. Kendisi çabalamak istemez. Biri gelsin çeksin çıkarsın ister. (Nasıl olacaksa…) Ancak “yardıma ihtiyacım var” savaşçıdır. İhtiyaç duyduğu şeyin nasıl bir yardım olduğunu bilir. Kendini tanır. Ve yardımına ihtiyaç duyduğu kişinin yine kendisi olduğunu da bilir. Dışardan gelecek olan şey sadece destektir. Elbette bu bahsettiğim yardım ve destek, psikolojik yardım ve destektir. Bu yüzden bahsi geçen ilkyardım anısını oluştururken böyle küçük detayları da göz ardı etmemek gerekir.

Her ne kadar yardımın hayatımızı kolaylaştıracağını bilsek de bir çoğumuz için yardım aramak kolay bir süreç değildir. Yardımı bulmak, buna ihtiyacı olan kişinin sorumluluğudur, ancak işler bazen böyle ilerlemez. Bu yüzden çevremizde yardıma ihtiyacı olan biri olduğunda bunu görebilmek de bir meziyettir.

 Aynaya bakarken kendinize söylediğiniz bir küçük “yardıma ihtiyacım var”, hayatınızın yönünü olduğu yerden bambaşka bir yöne çevirebilir. Bu artık harekete geçme ve değişim vaktinizin geldiği anlamına gelir. Asıl arayış işte tam da burada başlar. Kolay gelsin.

Psk. Dan. Ceren İlhan

 

 

 


Kaynakça

Yararlanılan Görsel Kaynaklar:

http://www.devtiyatro.gov.tr/media/uploads/oyunlar/afis/4578/14751489891906005002-b.png

04-03-2019


ankara psikolog