Konfüzyon Tekniği

Dilek Türkoğlu

Psikiyatrist Dr.

Yazar Hakkında

Dr. Dilek Türkoğlu Psikiyatri Uzmanı olarak serbest muayenehanesinde çalışmalarını sürdürmektedir.


0542 725 88 08

drdilekturkoglu@gmail.com


Diğer Yazıları

A+ A-

Konfüzyon; bilinç bulanıklığı demektir. Konfüzyon tekniği, hipnozun duayenlerinden Milton Erickson’un tanımladığı bir tekniktir. Milton Erickson’a göre telkin almak için gözlerin kapalı olarak bir yerde oturuyor ya da uzanıyor olmanız gerekmez. Erickson ‘Günlük yaşam içerisinde, kendi normal hallerini yaşayan insanları da telkin alacak hale getirebilirsiniz’ der. Konfüzyon tekniği, bu amaçla kullanılan tekniklerden biridir. Milton Erickson’un tekniği olarak kitaplara geçse de, yüzyıllardır siyasette, satışta kullanılan bir tekniktir.

 

Tekniği daha kolay anlatabilmek için zihnimizin çalışma şekli hakkında bilgi vermek istiyorum. Gözünüzün önüne, açılıp kapanması için enerji harcanması gereken kocaman bir kapı getirin. Kapının arkasında ise hem kapının açılıp kapanmasına hem de nasıl düşüneceğimize, nasıl davranacağımıza karar veren bir komisyon olduğunu düşünün.  Zihnimize gelen bilgiler kapımızı çalar. Gelen bilgiler bu kapının arkasındaki bir komisyon tarafından değerlendirilir ve doğru bulunuyorsa ağır kapı açılır, bilgiler onaylanarak içeri alınır ya da onaylanmazsa dışarıda bırakılır. Hem komisyonun çalışması hem kapının açılması enerji tüketir.

İlk insanların zamanında buzdolabı olmadığı için yaşayabilmek için sürekli yiyecek bulması gerekiyordu. Yiyecek bulabilmek için de enerji harcaması gerekiyordu. Yani enerjinin korunması sağ kalım için çok önemliydi. Beynimiz kendi hacminin çok üzerinde enerji harcayan bir organ olduğu için beynimizin enerjisini korumasına yönelik önlemler alınmalıydı. Ancak güvenlik de önemliydi. Güvenliği tehlikeye atmayacak ama en az enerji tüketecek şekilde bir ayarlama olmalıydı. Bu sebepten, gelen bilgilerin kimden geldiği, daha önceki deneyimlere göre komisyonun çalışma süresi ve kapının her seferinde kapanıp kapanmayacağı belirlenir. Örneğin kapıya gelen kişi eskiden beri tanıdığınız, güvendiğiniz birsi ise, birden fazla kez sizin için doğru bilgilerle gelmişse, komisyonun çalışmasına gerek olmaksızın kapı o kişiye açık ya da aralık bırakılır ve bilgilerin geçmesine izin verilir. Yani birden fazla kez doğru ve güvenilir bilgiler verirseniz, yanlış bilginin içeri girme ihtimalini arttırırsınız.  Buraya kadar satışta, siyasette çok kullanılan evet seti oluşturmayı anlattık. Bir de bunun üzerine, komisyonun işleyemeyeceği kadar çok birbirinden farklı hatta birbirinin zıddı bilgiler gönderirseniz ve bu bilgiler kapının açık tutulduğu kişilerden gelirse, komisyon işleyebileceğinden daha fazla ve birbirinin zıddı bilgiye maruz kalınca felce uğrar ve gelen her bilgiyi mutlak doğru gibi kabul etmeye başlar. İki dakika önce tamamen zıddını söylerken iki dakika sonra başka bir şeyi mutlak doğru olarak kabul edip ona göre davranış oluşturur hale gelir.


Konfüzyon tekniği, bireysel olarak da kullanılabilmesine karşın, bir grup olarak maruz kalındığında daha yüksek bir etki yaratır. O gruptan olmayan insanlar dışarıdan olanları fark edip uyarsa bile, bu uyarılar daha fazla zihin karışıklığı yaratacağı için şiddetle reddedilir. Bu şiddetin enerjisi de grubun bağlılığını arttırmaya ve o anki doğrunun mutlak doğru olduğu inancını arttırmaya yarar. O yüzden konfüzyon tekniği, yukarıda tarif ettiğim ‘evet seti tekniği’ ile kıyaslandığında göre daha sağlam bir tekniktir.

Beynimiz, eşi benzeri yapılamamış, muhteşem bir organdır ancak sağ kalım için gerekli donanımlar, günümüz hayatında bizi tuzaklara da sürükleyebilmektedir. Tuzaklardan kendimizi koruyabildiğimiz bir hayat dileğimle…

13-05-2019