'Kolaj' Buse Altan Yasanlar

Konuk Düşünürler


Konuklardan Diğer Yazılar

A+ A-

Sanata yakınlık dereceniz nedir? “Ay nasıl yapıyorsun ben çöp adam bile çizemem!” diye hayretinizi gizleyemiyor musunuz? “Eh işte elimizden bir şeyler gelir.” diye mütevazilik mi ediyorsunuz? Cevabınız her ne olursa olsun size göre de bir şeyler mutlaka var. Sonuçta sanat herkes içindir değil mi?  Sanatın şefkatli kollarına kendinizi bırakmak için yeteneğe çok da ihtiyacınız yok. O halde önyargıları bakkala gönderelim ve başlayalım. Dikkat: Bu yazı size ilham olabilir!

İlk yazı konumuz kolaj. Kolaj, Fransızca ‘yapıştırmak’ kelimesinden türetilmiştir. Birçoğumuzun ilkokul yıllarında deneyimlemiş olduğu ‘kes-yapıştır’ tekniği desem daha tanıdık gelecektir.

   

“Resim yapmak istiyorum ama istediğim rengi bir türlü elde edemiyorum.” Diyorsanız, bu teknik tam size göre. Aç gazeteyi dergiyi renklere bak bak beğen. Beğendiğini kes, kağıdına yapıştır. Oldu mu sana kolaj.

 

 

“Yok, benim derdim renkten ibaret değil ben aklımda canlandırdığım objeyi çizemiyorum ama yine de resim yapacağım.” Diye tutturuyorsanız yine doğru yerdesiniz! Alıyoruz dergiyi, makası elimize. Mikser mi çizmek lazım “Hoop!” mikser fotoğrafı bulup kesiyoruz ve gerekli kompozisyona yapıştırıyoruz işte resmimiz hazır.

 

  

Tabi ki işler bu kadar basit değil. Kontrast, ışık-gölge, renk bilgisi vb. Bir çok konuya hakim olmak gerekir ki dünyaca ünlü sanatçılarınki gibi ortaya bir sanat eseri çıkabilsin. Ama denemeden başarılı olmak imkansız. Haydi dergiler çekmecelerden çıksın, makas, yapıştırıcı bulunsun bir kağıt al ve kesip yapıştırmaya başlayın. Belki de ilk güzel eseriniz ortaya çıkacak !

 

 
Buse Altan Yasanlar

20-04-2018


ankara psikolog