İyi Dilekler (Devam)

Dilek Türkoğlu

Psikiyatrist Dr.

Yazar Hakkında

Dr. Dilek Türkoğlu Psikiyatri Uzmanı olarak serbest muayenehanesinde çalışmalarını sürdürmektedir.


0542 725 88 08

drdilekturkoglu@gmail.com


Diğer Yazıları

A+ A-

Son yıllarda dileyin olur şeklinde inanışlar ortaya çıkmaya başladı. Hatta otopark bile biz olumlu düşünürsek boş olur şeklinde, tamamen somut olan bir durumu dahi etkileyebileceğimiz iddia edilmektedir. Biraz mistik bir anlam katarsak evrenin dileğimizi bir şekilde yerine getireceği belirtilmektedir. Bütün bu söylemler, özünde dua etmekle aynı ilke üzerine kurulmaktadır; ancak iyi dileklerde bulunma, kendi dilimizde ve herhangi bir ritüele gerek kalmaksızın içimizden geleni dilemeyi kapsamaktadır.

Biz yalnızca dilediğimiz ve olumlu düşündüğümüz için otoparkta boş yer bulur muyuz bilemem ama dileklerde bulunmak, pek çok açıdan bize ve yaşantımıza  iyi gelir.

Bir dilekte bulunduğumuzda her şeyden önce seçici algımızı, dileğimizi fark etmeye programlarız. Seçici algımız programlandığı zaman, programladığı şeyi çok daha fazla fark eder. Örneğin, kişi otoparkta boş yer bulmayı dileyerek gelmişse ve olacağına inanıyorsa, boş yerleri fark etme konusundaki keskinliği artar. Bütün otoparklar doludur gibi olumsuz bir düşünce ile geldiği zamana kıyasla boş park yerlerini fark edebilme olasılığı artar. Yani ilk fayda, seçici algının ayarını yapmaktır. Ancak istediğimiz şeyin tamamen olumlu olması önemlidir. Örneğin, üst kattaki komşu gürültü yapmasın diye istemek olumlu bir istek değildir. Böyle bir durumda seçici algımız kendini ayarlar ve bizi üst kattaki komşunun yaptığı bütün gürültüleri duyar hale getirir.

İnsanlar çoğu zaman seçici algılarını yanlış ayarladıkları için diğer insanları kontrol edip onların hayatlarını kısıtlamaya çalışarak iyi hissetmeye çalışırlar. Bu da yaşam kalitelerinin daha düşük olmasına neden olur. Bu nedenle sadece olumlu dileklerde bulunmak gerekir. Bunu ayarlamanın en kolay yolu, olumlu cümleler kurmaktır.

İkinci fayda, olumlu şeyler beklediğimizde kendimizi daha iyi hissederiz. Kendimizi iyi hissettikçe de istediğimiz şey için uğraşabilme gücümüz artar. Bir şeyi yapabileceğimize inancımız varsa yeni yöntemler geliştirebilme becerimiz de artar. Yaratıcılığımız yükselir. Bu da istediğimiz şeyleri gerçekleştirme olasılığımızı arttırır. Kötümser düşündüğümüzde ise aklımıza gelmeyecek olasılıkları bile fark ederiz.

İyi düşünmek,  pes etme ihtimâlini de düşürür. Otopark örneğine bakacak olursak, aramaya devam ettiğimiz sürece birilerinin parkı boşaltması ve bizim yer bulma ihtimâlimiz, kolayca vazgeçtiğimiz zamana göre daha yüksek olacaktır.

Olumlu dileklerde bulunarak geldiğimizde hafızamız durumu, “ben yer ararken birisi geldi, boşalttı, gerçekten iyi dileklerde bulunmak işe yarıyor” şeklinde kaydeder. Oysa park yeri bulamam diyerek geldiğimizde ve birisi tesadüfen çıktığında ya hafızamıza bir anlam yaratarak kaydedilmez ya da çok tur attıktan sonra yer buldum şeklinde kaydedilir. Çünkü Hafızamıza kayıt, gerçekte olduğu gibi değil bizim zihnimizdeki programlara göredir. O yüzden aynı şeyleri yaşamış iki insan, sonradan sorduğunuzda olayla ilgili farklı şeyler ve farklı duygular  hatırlarlar.

Bütün bunlardan dolayı, iyi dileklerde bulunmak önemlidir. Evren dilediğimizi gerçekleştirir mi bilmem ama bizim zihnimizin çalışma ilkeleri, belki dileklerimizden daha da iyi ve olumlu olacak şekilde iyiliği hayatımıza getirebilir.

Kendimiz ve ülkemiz için bütün  iyi dileklerimizin gerçekleşmesi dileğimle…

15-02-2017