Havva’nın Üç Kızı-Elif Şafak 'Büşra Karadeniz'

Konuk Düşünürler


Konuklardan Diğer Yazılar

A+ A-

Uzun bir aradan sonra tekrar merhabalar!

Bu yazımda uluslararası anlamda adından söz ettiren ve birçok ödüle layık görülen Elif Şafak’ın ‘Havva’nın Üç Kızı’ adlı romanından bahsedeceğim.

Kitaba başlamadan önce yazarımızın kısa bir biyografisini inceledim, iste karşıma çıkanlardan bir kaçı…

Şafak; Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun olup Kadın Çalışmaları Bölümü’nde Yüksek Lisans yapmış. 2010 yılında Fransa’nın Sanat ve Edebiyat Şövalyesi nişanına layık görülmüş ve eserleri 48 dile çevrilmiş. Yazarımız aynı zamanda Dünyaca ünlü Geleceğin Kütüphanesi’ (Future Library)  100 yıl sonra okunmak üzere eser bırakacak yazarlar arasında seçilmiş.

Hadi romanımızdan bahsedelim…
  

Roman da üç ana karakter karşımıza çıkıyor. Peri, Şirin ve Mona. Bu üç farklı genç kızın yoları Oxford’da öğrencilik yıllarında karşılaşır.

Peri karakteri inanç ve gelenek konusunda ortada kalmış bir karakter ‘Şaşkın’, Şirin batılı ve inanç olgusu olmayan ‘Günahkar’, Mona ise dini bütün ve geleneklerine bağlı ‘İnanan’ olarak bizlere sunuluyor.

Bu üç karakter birbirinden o kadar farklıdır ki birbirlerini anlamaya çalışmalarının yanı sıra diyalogları çoğu zaman tartışma ile sonuçlanmaktadır. Peri; bu duruma oldukça alışkındır. Üniversite yıllarına kadar anne ve babasının din tartışmalarının ortasında kalmıştır. Öyle ki bu durum üniversite yıllarında da karşısında çıkmıştır.

Roman da; insanlığın yüzyıllardır tartışmalara sahne olmuş ve halen olmaya devam eden konuları çok güzel işlenmiş. Tanrı, din ve bilim. Kitabın bazı yerleri akıcılık konusunda bana olumsuz gelse de. Verilen mesaj ve toplumun zıt yönlerini göstermesi ve insanları birbiri gözünden görebilme yetisini oldukça güzel bir şekilde verebildiği düşünüyorum.

Farklı görüşlere, fikirlere ve düşüncelere saygı duyabilme umudu ile…

10-12-2018


ankara psikolog