Dekorasyonda Anlamlı Dokunuşlar

Rabia Durum

Mimar

Yazar Hakkında

Gaziantep’te doğdum ve büyüdüm. 2020 yılında mimarlık fakültesini bitirdim. Mimari-iç mimari projelendirme ve tasarım-uygulama üzerine çalışmalarımı sürdürmekteyim.


rabiadurum@gmail.com


A+ A-

Boş bir odayı nasıl kurgularsınız? Önceliğiniz nedir? Olmazsa olmaz mobilyalar peşi sıra gelen halı, perde sonrasında dekorasyon ürünleri. Buraya kadar renk uyumu, sadelik, zıtlık vb. temalarla kurguladınız. Bundan sonrası nasıl devam ediyor ya da nasıl devam etmeli birlikte bakalım.

Bütünsellikte aksesuar kurgusu bizler için önemli bir konu. Bu kurgunun eksik olduğu mekanlar sıcaklıktan ve samimiyetten uzak, sizden bir şey taşımayan mekanlar oluyor. Oysa eviniz, odalarınız sizin dokunuşlarınızla bütünlük kazanır. Bizden bir şey katılmış mekanlar, bütünleşmiş mekanlardır. Bu bütünlük; renk, doku vb. bütünlüğü değil. Bunu bir mimar desteğiyle yine çözersiniz. Bahsettiğim ruhsal bütünlük; yani bize evimizi sevdirecek duygu durumu.

Ev kelimesi çok soğuk ve cılızdır. Yuva ise sıcak, sevdiğimiz, tanıdığımız ve insanoğlunun ilk günden beri kurmaya çalıştığı ortamdır. Mimaride bu kurgu çok katlı yapılara dönüldükçe anlamını kaybediyor. Bu çok katlı yapılarda da yuvayı oluşturabiliriz. İlk olarak bahsettiğim sizden parçalar konusunda ilerleyelim. Yaptığınız bir tablo, elinizde işlediğiniz bir örtü, büyükannenizden kalan bir vazo ve o vazoya eşlik eden eşinizin aldığı çiçekler, çocuğunuzun aileniz için çizdiği resimler vb. bunlar yuvanızdaki dekorasyon örgüsünü oluşturan güzel örneklerdir.
                               
Fotoğraf köşeleri, en olmazsa olmazlardan. Sevdiklerimizle anılarımızı diri tutan, onları yanımızda hissettiren ve mutlu yüzlerle enerji katan alanlardır. Bitki köşeleri, uyku-dinlenme alanları hariç bitkilerle etkileşiminiz yuva ortamınızda olmazsa olmazlardandır. Canlı etkileşimi, bir canlıyı sevmek, onunla ilgilenmek, mahsulünü almak ve beslemek insana iyi gelen durumlardır. Bu bahsettiğim köşeler artırılabilir. Olayın temeli yuva kurgusu. Günümüz imkanlarında bu alanları oluşturmak çok kolay. Birçok dekoratif ürün var ve bunlara erişim çok kolay. Bu bahsettiklerimi evinizde oluşturup yuva kurgunuzu yapmaya başlayın ve olumlu yansımalarını birlikte görelim. 

          
Özetle evimi şık döşedim bitti durumundan artık çıkılmalı. Yuva kurgusuna odaklanılmalı. Yuvalar tüm canlılar için ortaktır. Bir kuş bile yuvasını yaparken kendinden parçalar ekliyor. Sizler de bu durumdan yola çıkarak evinizi yuva yapın. Diğer detayları ise biz mimarlara bırakın. Sevdiklerinizle huzur dolu, mutlu ve bereketli yuvalar sizlerle olsun. 

Kaynakça

GÖRSELLER:

1- https://www.pexels.com/tr-tr/fotograf/yesil-duvarda-cesitli-resimler-354939/

2- https://www.pexels.com/tr-tr/fotograf/yatak-yatak-odasi-ev-fabrika-7334359/

3- https://www.pexels.com/tr-tr/fotograf/moda-kadin-yaratici-tasarimci-6850600/

4- https://www.pexels.com/tr-tr/fotograf/insanlar-sanat-kiz-yatak-odasi-5789767/

17-06-2021


ankara psikolog