Beynimiz ve Farklılıklarımız

Dilek Türkoğlu

Psikiyatrist Dr.

Yazar Hakkında

Dr. Dilek Türkoğlu Psikiyatri Uzmanı olarak serbest muayenehanesinde çalışmalarını sürdürmektedir.


0542 725 88 08

drdilekturkoglu@gmail.com


Diğer Yazıları

A+ A-

Beynimiz, her birimizde birbirinden farklı yazılımda olan muhteşem bir mekanizmadır. Bizim doğal kabul ettiğimiz her şey, beynimizin bir yerinde tanımlandığı için vardır. Örneğin, kişinin kendini elini tanıması, beyinde bu tanımayı gerçekleştiren bir yazılım olduğu için mümkün olabilmektedir. Bu kendiliğinden olan kişinin elini tanıması, bedeninin ona ait olduğunu bilmesi gibi günlük hayatı idame ettiren bilgi ve algılar, hiç kimse tarafından sorgulanan, düşünülen şeyler değildir. Bu zaten olması gereken bir şeymiş gibi algılanır ve kabul edilir. Oysa kişinin kendisine ve etrafındaki dünyaya dair tüm algıları ve farkındalığı için beyinde birer mekanizma vardır. Herkesin beyni, tıpkı parmak izi gibi kendisine özgüdür ve farklı yeteneklerle donanmıştır. Matematik becerisi, müzik yeteneği gibi bazı yetenekler herkes tarafından kabul gören ve tanınan özelliklerdir. Bazı yetenekler ise şimdiki teknoloji dünyasında fark edilmemektedir.

Diğer özellikler gibi hafızanın, dikkatin ve burada yazamayacağım pek çok diğer özelliğin, birçok alt grubu bulunmaktadır. Örneğin bazıları yüzleri hatırlamakta güçlük çekerken bazıları da yol bulmakta güçlük çekerler. Bazılarının dikkati, her değişikliği fark eder ama uzun süre odaklanamaz. Bir kişi yapacağı işlerin sıralamasını çok iyi yaparak işlerini kolayca yetiştirebilirken bir başkası bir türlü organize olamaz.

Dünyayı kendi beynimizin yapısına göre algıladığımız için başkalarının da bizim beynimizin yapabildiklerini, yapabileceğini sanırız. Yapmıyorsa ya bize değer vermiyor ya da yapmak istemiyor diye düşünürüz. Bu şekildeki değerlendirmeler, kendi parmak izimize bakarak başka birinin parmak izi hakkında yorum yapmak gibidir.

Karşımızdakinin yaptıklarını ya da yapmadıklarını kendimizle ilişkilendirmeden önce becerilerini tanımak faydalı olacaktır. Özellikle yakın ilişkilerde, ben olsam böyle yapmazdım, demek ki yeterince değer vermiyor gibi alınganlıklar, ilişkileri çok yorar. Kendimizle ilişkilendirmeden önce karşımızdaki kişinin neler yapabildiğini ve hangi alanlarda yetenekli olduğunu ya da zorlandığını fark etmeye çalışmakta fayda vardır. Bunu yaptığımızda, olan biten her şeyi kendi üzerimize alınmak yerine karşımızdakini daha iyi değerlendirebilir ve beklentilerimizi daha doğru ayarlayabiliriz.

Farklılıkların hayatımıza renk katabilmesi dileğimle…

 

19-08-2019