Benliğimizin Hissedarı : Alter Ego 'Selen Tatar'


Diğer Yazıları

A+ A-
''Alter Ego'' psikolojide sıkça kullanılan bir terimdir. Türkçe'de ''öteki benlik'' olarak karşılık bulur. Bireylerin aslında oldukları kişilerden bağımsız olmayan, yalnızca daha rahat bir ifade alanı oluşturan ikinci benlikleridir. Fakat Alter Ego'yu bir çoklu kişilik bozukluğu olarak düşünmek yanlış olur. Bu yüzden öncelikle ''ego'' kavramını daha detaylı açıklayayım.


Ego kavramının, genellikle olumsuz bir etkisi olsa da aslında herkeste var olan ''benlik'' kavramımızı oluşturan bir olgudur. Egoyu olumsuz kılan şey yüksek benlik algısı olan kişilerin kendilerini ifade ederken kullandığı dil ve genel tavırlarıdır. Tabi ki benlik algısı yüksek kişiler kadar düşük kişiler de vardır. Sigmund Frued kişiliği id,ego ve süper ego olmak üzere üç bileşenle açıklamıştır. İd, alt bilincimizdeki dürtüsel tarafımız, güdüsel ve ihtiyaç tatmini odaklı hayvani yanımızdır. Süperego is doğru-yanlışı ayırt etmemizi sağlayan; toplumsal kurallara hakim olan ahlaki tarafımızdır. İşte ego kavramı id ve süperego gibi iki güçlü güdü arasında orta yolu bulup, mantıklı bir karar vermemizi sağlayan rasyonel parçamızdır. Bu yüzden mantıklı benliğimizin ikinci ürünü olan Alter Ego için bir kişilk bozukluğu diyemiyoruz. Alter Ego bizi uyum sağlamakta zorlandığımız ortamlarda, zihnimizde oluşturduğumuz bir karakterden destek almamızı sağladığından çoğu zaman yararlıdır.

Alter Ego sahibi kişileri inceleyerek devam edelim. Örneğin, tüm süperkahramanların bir Alter Ego'su vardır, diyebiliriz. ''Bruce Wayne'' isminde milyarder bir iş insanı, ailesinin öldürülmesine şahit olduktan sonra suçla savaşmak için ''Batman'' adında bir Alter Ego yaratır. Batman'in Bruce Wayne'e hedeflediklerini gerçekleştirmede yardımcı olduğunu söyleyebiliriz. 

Amerika'da ''Stefani Joanne Angelina Germanotta'' isimli bir kadın sahnede kostüm ve dans gösterileriyle süsleyebileceği, kendisine sokak hayatı ve müzik hayatı olarak iki farklı yaşam verebileceği bir Alter Ego yarattı: Lady Gaga. Angelina Germanatta'nın müzik kariyerine yardımcı olmak ve içindeki 'starın' dışarı çıkmasına imkan sağlamak için Lady Gaga, sahne şovlarını kullanır. 

Bir diğer örnek olarak da eğlence programlarını kendine has bir hale getirmesi ve televizyon kariyeri için Huysuz Virjin'den destek alan Seyfi Dursunoğlu'nu verebiliriz.

   


Alter Ego'nun yararlarına gelecek olursak örneklerde belittiğim gibi bir kişiyi amaçları doğrultusunda, arzularıyla daha uyumlu hale getirerek adaptasyonlarına yardımcı olur. Elbette zararlı Alter Egolar da vardır ancak bunu ne amaçla kullanacağımız bizim elimizdedir. Kontrolümüzden çıkmış bir Alter Ego psikolojik bozukluk anlamına gelir.

Peki Alter Ego yaratabilir miyiz? Birçoğumuz sahip olduğumuzu fark etmediğimiz bir Alter Ego'ya sahibiz. İçimizdeki öteki benlik aslında özbenliğin ilgilenmediği işleri hallederek yaşamımızın bir tamamlayıcısı olarak var olur. Psikologların terapilerde başvurduğu yöntemlerden biridir Alter Ego yaratmak. Örneğin asosyal kişilik bozukluğu sahibi bir kişi için onun çeşitli sosyal ortamlarda bulunmasını sağlayacak bir Alter Ego yaratılabilir.


Eğer bir davranışı yapmaya çekindiğinizde içinde korkma diyen veya bazı alışkanlıklarınızı durdurmaya çalışan bir iç sesiniz varsa onunla barışık olun ve onun da takımın bir parçası olduğunu unutmayın.

Kaynakça

https://www.pinterest.com/pin/417779302905703587/?nic=1

https://www.residentadvisor.net/events/322242

http://dblanks.com/alterego_/

http://redatorademerda.com.br/2011/09/super-herois-e-suas-identidades-secretas/

15-10-2019


ankara psikolog