“Ben De Varım”

Dilek Türkoğlu

Psikiyatrist Dr.

Yazar Hakkında

Dr. Dilek Türkoğlu Psikiyatri Uzmanı olarak serbest muayenehanesinde çalışmalarını sürdürmektedir.


0542 725 88 08

drdilekturkoglu@gmail.com


Diğer Yazıları

A+ A-


Tıp fakültesini bitirip psikiyatri  ihtisasına ilk başladığım günü unutamam. Kapıda şizofrenik bir hasta ile karşılaşmıştım. Bakışları uzakta ve donuktu. Yanımdaydı ama değildi. Acı çekiyordu ama kimseye ifade edemiyordu, iletişimi de kopuktu çünkü. Bir anlamda vardı ama yoktu sanki. O anda doğru yerde olduğumdan daha da emin oldum. O bakışlar anlamlanmalıydı: Acısını, derdini anlatabilmeliydi. Var olmalıydı çünkü aslında vardı. Hem de hiç de az olmayan bir sayı ile. Yok sayılan, görmezden gelinen hastalar,aslında vardı ve var olmalıydı.

Bugün sizlere “Ben De Varım” isimli bir tiyatro gösterisini tanıtmak istiyorum.

Geçen sene de Ankara’da oyunlarını sergilemişlerdi. Oyunu büyük bir zevkle izlemiştim. Ama en çok hastaların gözlerindeki ışıltı, bakışlardaki gururla “ben de varım” deyişleri beni etkilemişti. Bir anlamda Dr. Basri Köylü, bu yolculuk ile bakışlara anlam kazandırmıştı.

Ben burada susup, sözü bu projenin mimarı olan, Psikiyatrist Dr. Basri Köylü’nün söylediklerine vereceğim;

’Sanatın iyileştirici gücüne çok inanıyorum. O yüzden, en ağır hastalıklarımızdan biri olan, önemli oranda engellilik yaratan ve toplumda sayıları hiç de az olmayan  şizofreni hastaları ile iki  yıldır tiyatro çalışıyorum. Oyuncuları hastalarımızdan oluşan,  amacı onları topluma kazandırmak olan “Ben de Varım Tiyatrosu” bir sosyal sorumluluk projesidir. Toplumdan dışlanan bu insanlarımız bu proje ile imkansız görülen çok önemli engelleri sanat ile, sevgi ile, emek ile, özveri ile aştılar ve hayata yeniden tutunmaya başladılar. Hastalıklarından dolayı konuşma göz teması ve  iletişim kurma becerileri bozulan, çevreye karşı ilgilerini kaybedip içe kapanan, enerji ve motivasyonları önemli oranda azalmış bu insanlarımız tiyatro yaparak, hem de çok güzel yaparak, büyük bir savaş vererek hayata yeniden merhaba dediler. Sahnede hayata dair her konuyu her duyguyu doğaçlama  oynarken iyileştiler ve  seslerini duyurdular. Kendilerini ifade ettiler. Toplumun empatisini geliştirdiler ve  önyargıları yıktılar. Bir anlamda iyileşirken iyileştirdiler. Korkmadan bu toplumda "Ben de Varım" diye haykırdılar. Çok önemli başarılara imza attılar. Onları izlerken hem çok eğlenecek hem de gözyaşlarınızı  tutmakta zorlanacaksınız.Onların mücadelesine ortak olmaya onların bu duygusal öyküsünü birlikte yazmaya, seslerini tüm dünyaya duyurmaya var mısınız? ‘’


Bu kez  21. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali kapsamında 28 Kasım 2016 saat 20:00' de Devlet Tiyatroları Yenimahalle Meydan Sahnesi'nde (Batıkent Meydan AVM içinde) yapacakları gösteriye ilgi duyan herkesi bekliyoruz..
Siz de var mısınız?

23-11-2016