Beden Dismorfik Bozukluk

Dilek Türkoğlu

Psikiyatrist Dr.

Yazar Hakkında

Dr. Dilek Türkoğlu Psikiyatri Uzmanı olarak serbest muayenehanesinde çalışmalarını sürdürmektedir.


0542 725 88 08

drdilekturkoglu@gmail.com


Diğer Yazıları

A+ A-

Psikiyatrik hastalıkların pek çoğunda, psikiyatri yerine başka bölümlere gidilir. Beden dismorfik bozukluk da o hastalıklardan biridir. Bizden çok estetik ameliyatlar için plastik cerrahlara başvurular olur.

Beden dismorfik bozuklukta kişi bedeninin belli yerine odaklanır ve oradaki belli belirsiz kusurlar onlar için çok önemli hale gelmeye başlar. Kimi zaman kusur dedikleri şeyler dışarıdan fark edilmeyecek kadar hafiftir. Hatta bazen hiçbir sorun olmayabilir bile. Başkasıyla kendisini sadece o bölgeye bakarak karşılaştırır. Diğer insanların o bölgesinde aynı kusur yoksa- ki o kadar aynı bölgedeki aynı kusurun denk gelmesi pek sık değildir- herkes rahat ve mutlu, sadece benim böyle bir kusurum var gibi düşünürler. Başka insanların başka yerlerindeki başka kusurları, onlar için seçilmiş önemli kusur olmadığı için onlara önemli değilmiş gibi gelir. Hatta hayatı kısıtlayan sakatlıkların bile onlar için daha az can acıtacak bir şey olduğunu düşünebilirler. Örneğin "bacağım kalın olacağına iki bacağımın birden olmamasını tercih ederdim" diye düşünebilirler. 

Estetik cerrahi, bu tür durumlar için çözüm olmaz ama kişiler cerrahi olarak takıldıkları sorunu değiştirmekte çok ısrarlı olurlar. Eğer o bölgedeki kusur değişecek olsa, kendilerini çok iyi hissedeceklerinden o kadar emin olurlar ki, ısrarla ameliyat olmak isterler. Ancak ameliyattan sonra genellikle mutlu olunmaz, takılacak başka bir şey bulunur. Genellikle ameliyattan önceki halinin daha iyi olduğu, ameliyattan sonra daha da kötü göründüğü düşünülür. Dikkat çok fazla bedene odaklıdır. Dikkati daha verimli alanlara ve yapılması gereken diğer şeylere yönlendirmekte zorluk çekerler. Yaşamdaki verimleri düşer.

Eğer dışarıdan herkes için bariz olan bir sorun yoksa, sadece sizin görebildiğiniz, ama başka kimsenin fark etmediği bir kusurunuz olduğunu düşünüyorsanız, estetik cerrahlardan önce mutlaka bir psikiyatrist ile görüşmenizde fayda olur. Zaten genellikle böyle bir durumda ameliyat için başvurulduğunda, cerrah mutlaka psikiyatriste yönlendirecektir. Ancak hastalar yazık ki öneriye uymak yerine kimi zaman başka bir cerraha başvurmayı tercih edebilmektedir. Bu da olmaması gereken cerrahi müdahalelere maruz kalınmasına ve artan memnuniyetsizlikle yaşamın kısır döngüye dönüşmesine sebep olmaktadır. 

Sağlıklı günler dileğimle

 

30-05-2018