Adalet; İhtiyaç Mı?

Dilek Türkoğlu

Psikiyatrist Dr.

Yazar Hakkında

Dr. Dilek Türkoğlu Psikiyatri Uzmanı olarak serbest muayenehanesinde çalışmalarını sürdürmektedir.


0542 725 88 08

drdilekturkoglu@gmail.com


Diğer Yazıları

A+ A-

Maslow’un İhtiyaçlar hiyerarşine baktığımızda fizyolojik ihtiyaçlar ilk sıradadır. Hemen ardından güvende olma ihtiyacı gelir ki aslında bu da fizyolojik ihtiyaçlar kadar hayatidir.

Adalet, güvende olma ihtiyacının bir parçasıdır. Hayvan ilişkilerinde bile hayvanların gelişmişlik seviyeleri arttıkça az ya da çok adalet arayışları olmaya başlar.

Yapılan bir araştırmada aynı iş için kafesteki maymunlardan bir grubuna salatalık bir grubuna üzüm verildiğinde salatalık verilen maymunlar itiraz etmişlerdir. Huzurun sağlanması için hayvan ilişkilerinde bile adalet arayışı vardır. Adalet duygusu olduğu zaman zor şeyler yaşansa bile, yaşananlara katlanılması daha kolay olur. Ancak adil olunmadığı düşünüldüğünde, çok daha kolay meselelerde bile huzursuzluk ve kızgınlık duyguları ortaya çıkar. Çünkü en temel ihtiyaç karşılanmamış olur.Adalet duygusu, insanları bir arada tutar. Toplumda adalete güven hissi olursa, insanların birbirine destek olma düzeyi artar, o toplumun bir parçası olmaktan duyulan gurur ve mutluluk ile, ait olma ve sahiplenme hisleri de çok yüksek olacaktır. Bu duygularda zedelenme olması, adaletsiz ortamdan menfaat sağlamış olanlarda da diğer bireylerdeki gibi tahribatlara sebep olur. Bugün menfaat sağlamış olan da ileride güçlü olmazsa, güven duygusu yaşayamayacağını kabullenmiş olur. Bu da gücü sürekli olarak elinde tutma çabasına, güvensizlik duygusunun ve kaygının daha fazla yaşanmasına sebep olur.

Güven duygusu o kadar temel bir ihtiyaçtır ki, yerine koyulan hiçbir menfaat, güven ihtiyacının eksikliğini kapatamaz. O yüzden güven ve adalet duygusunun hem bireysel düzeyde, hem toplum düzeyinde karşılanması çok önemlidir. Adalet ve güven hissi sağlam olduğunda, hem bireysel hem toplumsal olarak daha sağlıklı ve huzurlu hale gelinir.

Bireysel ve toplumsal olarak sağlıklı ve huzurlu günler dileğimle…

03-09-2019