Yaşamda İlk Kural

A+ A-

           Sizce  güven nedir? Bir insan için güven duygusu ne derece önemlidir? Bu soruları çoğumuz kitaplarda, dergilerde, internet sitelerinde gördük ve halen görüyoruz. Sözlük kitaplarına  baktığımızda  güven kelimesini korku, çekinme ve kuşku duymadan inanma ve  bağlanma duygusu olarak açıklamaktadır. Siz güven duygusunu nasıl açıklarsınız? Bence  güven duygusuna genel olarak  baktığımızda, güvenmek  bir şeye inanmak, ondan emin olmak ve bunu eyleme dönüştürmektir. Aslında yalnızca inanmaktan öte, inandığını  açıkça ifade etmek  ve buna göre davranmaktır. Günümüzde kaç kişi  inandığını açıkça ifade ediyor ve buna göre davranıyor. Bence, çok az kişi, bu sorunun temeli  insanlarımızın kendine olan güvensizliği ve bundan doğan korkudur. Peki özgüveni eksik olan ya da özgüveni olmayan insanlar başarılı olabilir mi? Başkalarına güvenebilir mi? Kendisine güvenmeyen bir insandan başkalarına güvenmesini beklememeliyiz.  Başarının temel anahtarlarından biri de güven olduğuna göre  güveni olmayan bir insanın ne kadar başarılı olabileceği de görecelidir. Ben güven duygumu nasıl geliştirebilirim diye hepimiz kendi kendimize sormaktayız. Birkaç araştırmadan sonra belirli bilgilere rastladım ve bu bilgileri sizler ile paylaşmak istedim.

        Güvenimizi kazanmak istiyorsak ilk olarak özgüven duygumuzu geliştirmeliyiz. Özgüven duygumuzu  geliştirmek için  bazı davranış ve düşüncelerimizi  değiştirmemiz  ve geliştirmemiz gerekiyor.  Psikologlar diyor ki ; Özgüven duygunuzu geliştirmek için , kendinizi hatalarınız ile  doğrularınız ile sevin. Kendinizi tanımalısınız, en önemlisi hayallerinize kavuşmak için ufak ufak başarabileceğiniz  hedefler koymalısınız. Bu hedefleri başardıkça kendinize olan inancınız artmış olup bir diğer hedefe daha istekli ve heyecan ile ulaşacaksınız. Pozitif düşünün. Bu söylendiği kadar kolay olmuyor farkındayım çünkü hayatta her zaman iyi şeyler olmuyor. Mutlaka kötü geçen bir günümüz oluyor ya da elimizde olmadan sorunlar meydana geliyor ve çoğumuz, sorunlar ufak büyük fark etmeksizin  negatif düşünüyoruz. Bu çok yanlış bunun  yerine  pozitif düşünmeye çalışmalıyız. Pozitif düşünmeye çalıştıkça ilerleyen zamanlarda  sizde fark edeceksiniz ki hiç çaba sarf etmeden pozitif düşüneceğiz  bunun nedeni beynimizin alışkanlık kazanmasıdır. Alışkanlık edinene kadar çok zor olabiliyor ama bunu yaptığımızda emin olun güvenimiz artmış olacaktır. Psikologlar özgüven kazanmanın iletişimden de geçtiğine değiniyorlar. Oysa iletişim kurmaktan çoğumuz çekiniyor yada korkuyor bunun nedeni çoğunluk ile karşımızdakinden alacağımız tepkidir fakat bu korkumuz yersizdir. İletişim kurmaktan kendimizi, düşüncelerimizi rahatlıkla ifade etmekten çekinmemeliyiz. Kendimizi son olarak geliştirmemiz  gereken konu ise duygularımızı kontrol altında tutabilmektir.  Duyguları  kontrol altına almak çok zordur hele ki genç arkadaşlarımız için ama bunu yapmadığımızda gerçekten çok daha üzülüyoruz öyle değil mi? Ben duygularımı kontrol altında tutmayı başarabiliyorum. Siz de duygularınızı kontrol altında tutabilirsiniz. Çok fazla insan bunu başarıyor sizde başarabilirsiniz. Size güven duygusunu kazanmamız için edindiğim bilgilerden yapmamız gereken birkaç bilgi verdim, inanıyorum ki kendinize ve başkalarına olan güven duygunuz artacaktır.

             Psikoterapist Cem Keçe’ nin  dediği gibi ‘’ Güvenin olmadığı yerde kaos ve mutsuzluk olur!’’ Güven duygusunun olmadığı hiçbir ilişki yürümez. Güven duygusu olmaksızın ne sipariş verilebilir, ne hizmet anlaşması yapılabilir, ne dostluk kurulabilir, ne de kadın erkek beraberliği sürdürülebilir. Başka insanlara duyulacak olan güven duygusunun temelinde  kendine güven yatmaktadır. Kendine güvenmeyen insanın başkalarına güvenmesi beklenemez, kendi güvenilir  olmayan  insan da başkalarına güvenemez. Halk arasında yaygın bir deyiş vardır.’’ Babana bile güvenme ‘’ katıldığım birçok güven ile alakalı eğitim programında eğitimciler  ‘babana bile güvenme diyen insana güvenme derler. ‘ Araştırmacılar güven duygusunu 3 temele dayandırıyor;

-Kendine güven duymak

-Güvenilir olmak

-Başkalarına güven duymak

   Biz ilk aşama olan özgüven duygusunu kazanırsak,  geride kalan aşamalar kendiliğinden oluşacaktır. Bu aşamaların  çok kısa bir sürede gerçekleşmesini beklememeliyiz. Güven duygusu kolay kazanılmaz ve eyleme dönüşmesi için çoğu kez uzun zaman alır. Vazgeçmediğimizde güven duygusunu kazanırız. Önemli olan çabalamak, sabretmek, vazgeçmemektir. 

   Güven duygusunu yeterince açıklıkta tanımlayamasam da insan ilişkilerinin temelini bu duygu oluşturur. İş hayatında, sosyal hayatta ve özel hayatta ki her türlü ilişkinin temelindeki harçtır.

 Mutlu günler diliyorum .

 Bol güvenli günler.

 

 


Kaynakça

-Temel Güven Duygusu - Psk.Ayşe Esma VATANSEVER     

www.tavsiyeediyorum.com

Görsel: pexels.com 

02-09-2020
Eda Meriç

Eda Meriç

Psikoloji - Öğrenci

Merhaba, ben Eda.

Psikoloji Bölümünde ki eğitimim halen devam ediyor. İnsanların düşüncelerine katkıda bulunmayı biraz bile olsun insanlara yardım edebilmeyi çok seviyorum. İnsanlara çocukluk zamanların da doğru eğitimi verebilmek onların hayatları boyunca doğru ve sağlıklı düşünmeleri için büyük bir adım olduğunu düşünüyorum. Ayrıca Anaokulu Öğretmenliği, Sanat Tarihi ve Yoga ile profesyonel olarak uğraşıyorum. Hepimiz içimizdeki düşünceleri, sıkıntıları, mutlulukları, bilgileri farklı şekillerde dışarıya vuruyoruz. Ben yazarak içimdeki duygu ve düşünceleri dışarıya vuruyorum. İnsanlarda oluşan ufacık bir gülümseme benim hayat enerjim oluyor.

edameric16@gmail.com