Wonder Woman ve Feminizm 'Bilge Serenay Balcı'

A+ A-

Wonder Woman filmi 2 Haziran 2017 tarihinde vizyona girmiş, 150 milyon dolarlık bütçesi ile 800 milyon doları aşan bir gişe hasılatı elde etmiştir. Dünyanın güçlü amazon kadınlarına ilgisi büyük oldu. Filmin bu başarısından sonra Wonder Woman 2’nin de geleceği açıklandı bile ama şimdilik senarist ve oyuncular film hakkında sır vermemekten yana…

 Wonder Woman filmine bakacak olursak belki de ilk defa bu kadar başarılı ve etkili şekilde dünyayı kurtaran bir kadın süper kahramanı sinemada izliyoruz. Bu hem sinema hem feminizm tarihi açısından büyük bir olaydır. Feminizm en temelde kadın erkek eşitliğine dayanan bir akımdır. Wonder Woman filminde bir kadını erkeklerle birlikte dünyayı kötülerden kurtarmak için savaştığını izliyoruz.


Filmin başrolü ve odak noktası güçlü, akıllı, bağımsız, kendi kendilerine yetebilen, özgür Amazon kadınlarıdır. Wonder Woman filminin yönetmeninin de bir kadın olması aynı zamanda çok güzel bir ayrıntıdır. Film Wonder Woman ve Themyscira halkının fiziksel olarak güzel, güçlü ve kendi kendilerini koruyabilen o güçlü kadın imajını ve hikâyesini yansıtabilmeyi iyi başarmıştır. Filmdeki diğer bir ayrıntı ise erkek egemen filmlerin aksine bu filmde Wonder Woman yani bir kadının, çevresindeki herkesi koruyup kolluyor oluşudur. Yine kadın vücudunun teşhir edildiği filmlere inat bu kez filmde Steve Trevor karakterinin yani bir erkeğin vücudunun teşhir edildiğini görmekteyiz, bu da kadın bedenini bir obje olarak kullanarak bundan kazanç sağlayan filmlere bir gönderme olmuştur.


Filmde savaşın insanlar üzerinde yarattığı kötü etkinin üzerinde durulmasının yanı sıra cinsiyetçilik, ırkçılık ve modern kölelik gibi kavramlara dair de eleştiriler getiriyor. Wonder Woman bunlarla savaşmak için yaşadığı Themyscira adasından ayrılıp Steve ile Avrupa’ya gidiyor. Wonder Woman sadece düşmanlarla değil aynı zamanda sosyal alanda birçok konuyla savaşması da filmin verdiği mesajlar açısından çok dikkat çekici olmuştur. Diana cinsiyetçilik, insan hakları, çocuk hakları, eşitsizlikler gibi birçok konuya filmde parmak basmıştır. Aslında durum çok basit kadın sömürüsüne karşı olan feminizm, sömürülen her şeye de karşı bir duruş sergilemektedir.

Özellikle feminist kuramlar çerçevesinde de bu filmi incelediğimizde Wonder Woman’ın özellikle kadın-erkek eşitliğinin, kadınların gücünün ve kadınların neler yapabileceklerini bize açıkça göstermesi açısından çok önemli bir başlangıç filmidir. Başta kadınlara ve tüm insanlara ilham olacak ve ders verecek nitelikte bir film olmuştur. Film sadece bir fantastik film olmanın yanı sıra çok önemli sosyal konulara da dikkat çektiği için eleştirmenlerden tam not aldığını söyleyebiliriz. Birçok ödüle aday gösterilmiş ve layık görülmüştür. Son olarak 11 Ocak 2018’de  Critics’ Choice Awards’da en iyi aksiyon filmi ödülünün sahibi olmuştur. Filmin başrol oyuncusu olan Gal Gadot ödülü  “Bu ödülü doğruyu savunan, haksızlığa boyun eğmeyen tüm kadın ve erkeklerle paylaşmak istiyorum.” diyerek almıştır.

16-01-2018
Konuk Blog Yazarları

Konuk Blog Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

ankara psikolog