Taklacı Güvercin

A+ A-

              Taklacı güvercin, ismini uçarken takla atma yeteneğinden alan güvercin türüdür. Havada taklalar atarken adeta görsel bir şölen oluşturmakta izlerken güzel hisler uyandırmaktadır. Takla atmak, sadece güvercinlere ait bir yetenek değildir; diğer canlı türleri arasında da oldukça yaygındır. İnsan da bunlardan biridir.

 İnsanlar arasında görülen taklacı türünün özellikleri ve yetenekleri güvercinlerden oldukça farklıdır. Güvercinler fiziksel kabiliyetlerinden dolayı taklacı sıfatını alırken insanlar diğer insanları kandırmak veya onları dolandırmak için sarf ettikleri çabadan dolayı almaktadırlar. Üstelik taklacı insan türü, takla atarken görüldüğünde kötü bir görüntü oluşturmakta güzel hisler uyandırmamaktadır. Üstelik şahit olan herkes kendini huzursuz hissetmektedir. Hatta kişi, taklacıya karşı iğrenme, tiksinme gibi duygular geliştirmektedir.

              Çalışanına haklarını vermemek için bütün yasal boşlukları kullanan işveren, ürünlerini ederinden fazla satmaya çalışan tüccar, tamamen kendi çıkarları doğrultusunda hareket ettiği halde sizi düşünüyormuş gibi görünen dost veya sevgili, terfi alabilmek veya patronunun gözüne girebilmek için türlü numaralar yapan çalışan taklacı türüne verilebilecek örneklerden sadece birkaç tanesidir.

              Taklacı türü, güvercinlerde giderek azalsa da insanlarda tam tersi bir şekilde artmaktadır. Hayatın her alanında var olan insan türü taklacılar,  stratejik bir şekilde hareket etmektedirler. İstediklerini alana kadar en iyi yüzlerini göstermekte ve çeşitli oyunlar sergilemektedirler. Bu nedenle zaman zaman bir taklacıyla karşı karşıya kalındığının farkına varılamamaktadır.  Anlaşıldığında ise çoğu zaman çok geç olabilmektedir.  

Taklaya gelmemek dileğiyle...

 


Kaynakça

Hayvanlar.net. (2019, Eylül 7). https://hayvanlar.net/bilgi/taklaci-guvercin-bakimi-ve-ozellikleri/ adresinden alındı

 

22-05-2020
Rabia Şentürk

Rabia Şentürk

Sosyolog

1995 yılında Adapazarı’nda doğdum. Üniversite eğitimim başlayana kadar Afyonkarahisar’da yaşadım. 2018 yılında Ankara Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun oldum. Sosyolojinin, insan zihnini zenginleştirdiğini düşünüyorum. Hem başka dünyaları tanımak hem kendi dünyamı biraz olsun yansıtmak için buradayım.

senturkrabia94@gmail.com