SpongeBob Karakterlerinin Temsil Ettiği 7 Ölümcül Günah 'Bilge Serenay Balcı'

A+ A-
Hristiyanlık inancında, Katolik Kilisesi görüşlerine göre Papa I. Gregorius tarafından düzenlenen insanların mutlaka kaçınması gereken 7 ölümcül, şeytani günah vardır. Bu 7 ölümcül günahı, hepsi insanı bireysel çıkarlara yönlendiren kendisine ve çevresine zarar vermesine neden olan “kibir, açgözlülük, şehvet düşkünlüğü, kıskançlık, oburluk, öfke, tembellik” oluşturmaktadır. Dante’nin İlahi Komedyası’nda da değindiği konulardan biri olan 7 ölümcül günah, dizilere, filmlere hatta çizgi filmlere bile sıkça konu olmuştur. Sponge Bob çizgi filmindeki karakterlerin yaratılma sürecinin temelinde de bu 7 ölümcül günahın olduğunu söyleyebiliriz. Yani her karakter bir ölümcül günahı temsil etmektedir.


1.Sponge Bob – Şehvet
Burada şehvet bir şeye karşı çok fazla derece de istek, arzu, heyecan duymayı ifade ediyor. Sponge Bob’ın sürekli herkese sevgisini aşırı bir şekilde göstermesi çevresindekilerin ondan rahatsız olmasına neden olabiliyor. İnsanın yaptığı işi sevmesi, hayata karşı dozunda heyecan duyması güzel bir şey ama Sponge Bob’ın yaptığı gibi bu durum abartılırsa çok farklı sonuçlar doğurabileceğini çizgi filmde görüyoruz.   

                                                  

 2. Patick – Tembellik

Çizgi filmden de hatırlayacağımız gibi Patrick karakteri bir işi olmayan, zamanının çoğunu uyuyarak, televizyon izleyerek ve yemek yiyerek geçiren bir karakterdir. Bu özelliklerinden dolayı Patick bu çizgi filmde 7 ölümcül günahtan tembelliği temsil ediyor.

 

3. Squidward – Öfke

Komşularına ve arkadaşlarına iyi davranmayan, sürekli sinirli bir şekilde bağırarak iletişim kuran, asık suratlı, herkesten nefret eden ve herkese karşı öfke dolu olan Squidward karakteri 7 ölümcül günahtan öfkeyi temsil ediyor.

                                            

4. Mr. Krabs - Açgözlülük
Parayı çok seven, para için yaşayan ve her zaman daha fazlasını isteyen Mr. Krabs için 7 ölümcül günahtan en uygunu tabi ki açgözlülük.

 

 

5. Sandy – Kibir

Sürekli kendisi ve nereden geldiği ile övünen, her şeyi herkesten daha iyi bildiğini düşünen Sandy karakteri ise 7 ölümcül günahtan kibiri temsil etmektedir.

                              


6. Plankton – Kıskançlık

Mr. Krabs’ın başarısını ve zenginliğini kıskanan ve bu kıskançlığından dolayı nerdeyse her bölüm yengeç burgerin formülünü çalmaya çalışan Plankton karakteri 7 ölümcül günahtan kıskançlığı temsil etmektedir. Çizgi filmde, Plankton karakterinin bu kıskançlığının onu hırsızlık yapmaya ittiğini ve ona nasıl zarar verdiğini izliyoruz.

7. Gary – Oburluk

Sponge Bob’ın evcil hayvanı salyangoz olan Gary’i sürekli yemek yerken görüyoruz. Gary yaşamak için değil de yemek için yaşadığından 7 ölümcül günahtan oburluğu temsil ediyor.

  Kaynak: Wikipedia
 https://www.toonzone.net

13-02-2018
Konuk Blog Yazarları

Konuk Blog Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

ankara psikolog