Sonu Gelmeyen Pandemi 'Rabia Şentürk'

A+ A-

Tarih boyunca çeşitli pandemiler görülmüştür. Ağır kayıplara neden olsalar da hepsi bir süre sonra etkilerini yitirmiştir. Ancak bir pandemi türü vardır ki insanlık tarihinden bu yana var olmakta etkisini sürekli artırmaktadır. Bencillik olarak adlandırılan bu pandemi türü; başka pandemilere,  hastalıklara, savaşlara ve çeşitli felaketlere yol açmaktadır.

              İnsanoğlu; kendisine evler, yollar, köprüler yaparken doğayı göz önünde bulundurmamıştır. Evlerini dere yataklarına yapmış, yollar, köprüler yaparken ormanları katletmiştir. Spor adı altında hayvanlar avlanmaktadır. Avlanan hayvanların bir anne ve bir yavru oldukları akıllara gelmemekte hatta umursanmamaktadır. Hayvanlar, insanlara sergilenmek amacıyla doğal ortamlarından koparılmakta hayvanat bahçelerine hapsedilmektedir.

              Bugün doğa; kendisine bu kadar acımasız ve bencilce davranan insanlardan intikamını çok sert bir şekilde almaktadır. İnsanlar son zamanlarda virüs nedeniyle evlerinden çıkamamakta, sevdiklerine yaklaşamamakta, kaybettiği insanlarla vedalaşamamakta, ritüellerini yerine getirememektedir. Ancak insanlar tüm bu yaşananlardan ders çıkarmamış olacak ki bencilce davranışlarına devam etmektedirler. Doğaya karşı acımasız tutumlarını birbirlerine yöneltmektedir. Alışveriş yaparken ihtiyacından çok daha fazlasını alarak geride kalan binlerce insanın ihtiyacını karşılamasını engellemektedir. Bunun yanında tüketemediği ürünlerin boşa gitmesine de neden olmaktadır.

              Bencillik, hayatta kalma içgüdüsü ile her insanda az da olsa bulunmaktadır. İnsanların her koşulda sadece kendi çıkarlarını gözeterek hareket etmesi problem yaratmaktadır. Bencilce hareket etmek toplum tarafından her ne kadar akıllılık veya üstünlük gibi görülse de özellikle kriz zamanlarında içerisinde bulunulan durumun daha kötüye gitmesine neden olmaktadır. Sorunlar daha da büyüyerek çözülemez hale gelmektedir.

              İnsanlık var oldukça bencillik de var olacaktır. İnsanlar bencilliklerini hırsla besleyerek kendisinden başkasına yaşama hakkı tanımadığı sürece dünyanın sonunu kendi elleriyle getirecektir.

             

 

 

22-04-2020
Konuk Blog Yazarları

Konuk Blog Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

ankara psikolog