Sadece Bıçak Kullanarak Tütsülük Yapımı! 'Cemre Yüzer'

A+ A-
Merhaba, ben Cemre! İkinci yazıma ve birlikte keşfedeceğimiz bir diğer objeye hoş geldiniz. Bugün sizlere oldukça basit ama bir o kadar da sevimli bir tütsülük yapımını anlatacağım. Bunu yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler sadece seramik çamuru ve bir adet bıçak.

Tütsülüğü şekillendirmek için bir önceki yazımda olduğu gibi fitil tekniğini kullanacağız. Bıçağı ise hem fitillerimizi kesmek, hem de objemizi rötuşlamak için kullanacağız. Ben tütsülüğü oluşturmak için şamotlu kil kullandım.

Öncelikle çamurumuzu yoğurmakla başlıyoruz. 

Çamurumuzu yoğurduktan sonra bir tane görece uzun bir fitil açıyoruz. Bu bizim tütsülüğümüzün zeminini oluşturacak, yani yakılan tütsünün küllerinin düşmesi için olacak yerini.Fitilimizi açtıktan sonra iç kısmından başlayarak yuvarlıyoruz. 

Ardından bize göre yeterli olan zemin boyuna göre fitilimizin ucundaki fazlalığı kesiyoruz ve boşta kalan fitilin ucunu zemine sabitliyoruz. Bunun için elinizle bastırmanız yeterli ( şamotlu çamur kullandığınızı varsayarak söylüyorum, şamotlu çamur yumuşaktır ve çok kolay şekil alır, diğer çamur türlerinde bu sabitleme için balçık gerekebilir) .Sonrasında bıçağı yatay şekilde tutarak zemini düzlüyoruz. 

Bu işlemden sonra zeminin boyuna uygun bir fitil açıp gördüğünüz şekilde yerleştiriyoruz.Yerleştirdiğimiz fitili parmak uçlarımızla, fitile olabildiğince zarar vermeden bastırarak sabitliyoruz.Ufak bir fitil daha açıyoruz. Bu fitil tütsüyü koyduğumuz yükseltiyi oluşturacak.Ucu yükseğe bakacak şekilde hafifçe kıvırarak fitilimizi yerleştirip sabitliyoruz ve gözümüzü rahatsız eden yerleri bıçakla rötuşluyoruz.Çalışmamızı bir süreliğine kurumaya bırakıyoruz (bu süre ortamın sıcaklığına göre değişebilir ama ortalama beş- on dakika yeterlidir) . Bir süre kuruduktan sonra tekrar rötuşluyoruz ve artık gözümüzü rahatsız eden bir kısım kalmadığında uzun süreli kurumaya bırakıyoruz. Tütsülüğümüz hazır! Arzu ederseniz bisküvi ve sır pişirimlerini yapabilir, ya da gıda tüketiminde kullanılmayacağından dolayı akrilik boya ile de istediğiniz renklerde boyayabilirsiniz.

Sorularınız olursa mail adresim yoluyla benimle iletişime geçebilirsiniz. Hoşça kalın.

Cemre Yüzer
27-03-2021
Konuk Blog Yazarları

Konuk Blog Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

ankara psikolog