Sadece 21 Gram 'Merve Aydemir'

A+ A-
  Ölüm dediğimiz kavram, insanın hayatına devam edememesi yolundaki tek engel değildir çoğu zaman. 21 gram da insanların, devam edemedikleri hayatlarını nasıl bir araya getirdiklerini anlatan bir film. Depresif bir ruh halinde izlenmemesini tavsiye ediyorum çünkü film oldukça dram yüklü (ağlatabilir benden söylemesi) . 


  Geçmiş, şimdiki ve gelecek zamanı karışık bir şekilde işleyen yönetmenin statik bir çizgisi bulunmadığı için, olayların sıralanışı bakımından bu durum bizleri düşündürmeye sevk ediyor. İzleyiciyi ilk başta karmaşaya soksa da film ilerledikçe taşlar kolaylıkla yerine oturuyor ve siz de izlemenin tadına varıyorsunuz.  Tabi ki de filmin sonunu başında görmek istemeyen, ee ne zevki kaldı şimdi diyen arkadaşlar olacaktır ama size şöyle anlatayım. Oyunculuğu ile koskoca Sean Penn’i aşmış olan bir Naomi Watts var karşımızda. Onların yaşadıkları acıyı oturduğunuz yerden hissediyorsunuz.
 
  Film, aslında bir araya gelmesi tuhaf karşılanacak üç hayatı bir araya getiriyor. Kalp nakli bekleyen hasta bir adam, ailesini kaybetmiş bir kadın ve masum bir suçlu. Suçluluk duygusunu iliklerinize kadar hissederken; hiçbir his hiçbir durum o kadar keskin değilmiş, siyah ya da beyaz değil, gri de var olabilirmiş bu hayatta diyorsunuz.


    Ölüm anında 21 gram eksilirmiş bizden. Peki ya biz bu 21 grama ne sığdırdık? Kaç hayat? Kendimizle hesaplaşmalarımız, söyleyemediğimiz, yapamadığımız, dikkat bile etmediğimiz ufak detaylar. Gerçekten ölünce mi kaybolur o çok masum ya da çok suçlu sandığımız ruhumuz? Hayatımız devam ediyor mu yoksa kendi hayatımız hayat devam ederken de bitebiliyor mu?

  Yarın ne olacağını bile bilmediğimiz bir karmaşanın içindeyken bile birbirimizin hayatlarına değebiliyoruz. İçinizde bu filmi izleyecek en ufak bir istek uyandırdıysam ne mutlu bana. Koşun izleyin 17 yıl geç kaldım demek falan yok. Çok kırılırım.
          
                                                                                                 Merve Aydemir
 
02-09-2020
Konuk Blog Yazarları

Konuk Blog Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

ankara psikolog