Okullar Açılıyor

8 Haziran 2018 tarihinde sona eren 2017-2018 eğitim öğretim yılı Eylül ayının tekrar gelmesiyle yeni bir döneme başlangıcını gerçekleştirdi. Öğrenciler; uzun, yorucu, bilgi dolu, bazen sıkıcı, bazen eğlenceli geçen bir senenin ardından 3 aylık bir tatile girdiler. İlk önce hepsi büyük bir coşkuyla karne heyecanını yaşadılar. Karnesi iyi olan çok mutluydu; biraz sıkıntılı karnesi olan çocuklar ise hüzün içindeydiler. Ancak koskoca bir sene onlara verdiklerinin karşılığını sundu. Başarılı çocuklar, emek veren karne gününü yüzlerinde gülümsemeyle karşıladılar, aksine 1 sene boyunca okulla alakası olmayan öğrenciler ise tam sevinci yaşayamadılar. Tabi bu hüzün kısa sürdü. Çünkü onların önünde koskoca bir tatil vardı:) Artık erken kalkmak yok, her gün rutin olarak okula gitmek yok, ders çalışmak yok, sınavlar yok, kitap okumak yok; gezmek var, eğlenmek var, televizyon var, sinema var, tiyatro var, internet var, arkadaşlarla oyun oynamak var. Öğrencilerin en mutlu anlarıdır, bu aktiviteleri yapmak, hiçbir sorumlulukları yoktur çünkü.
    
Erken Başlayan Grup

     Normalde 17 Eylül 2018 tarihinde açılacak olan okullar bazıları içinse 10 Eylül 2018 tarihinde açıldı. Kim mi bu şanslı grup? İlkokul birinci sınıfa başlayan mini mini birler ve orta okuldan mezun olup biraz daha kendilerini ve hayatı bulmaya adım atmaya başlayan lise 1. Sınıf (hazırlık okuyanlar için hazırlık sınıfı) öğrencileri. Diğerlerinden 1 hafta erken eğitim ve öğretim yılına ‘’merhaba’’ dediler. İçlerinde büyük bir heyecan, stres, korku, yeni hayatlar, hayaller, yeni arkadaşlıklar, dostluklar hepsini içinde barındırıyorlar. Hepsine şimdiden eğitim öğretim yılı hayırlı olsun diliyorum.
    
Eğitimin Önemi

      Eğitim, bir ülkenin geleceği, kalkınması, insan haklarının üstünlüğü ve çağdaş uygarlık seviyesine çıkmak için en önemli basamaklardandır. Bunun için bilinçli bir gençlik yetiştirilmelidir. Fırsat eşitliğinden herkes yararlanmalıdır. Fakat batıda ya da şehir merkezlerinde yaşayan öğrenciler birçok imkan açısından doğuda yaşayan öğrencilere nazaran şanslılar. İstedikleri sosyal, kültürel, maddi imkanlara çok rahatlıkla ulaşabilir durumdalar. Peki ya diğer kısıtlı imkanlardaki öğrenciler; işte onları da unutmayan çeşitli kurum ve kuruluşlar bulunmaktadır. Hadi gelin şimdi bu temiz kalpli insanların buluştuğu bu kuruluşlara bir göz atalım:

   TEGV
   
    23 Ocak 1995 tarihinde kurulan Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı, Suna Kıraç’ın önderliğinde eğitime gönül veren birçok akademisyen ve yöneticiyle birlikte kurulmuştur. İlköğretim çağındaki çocuklara okulun verdiği eğitimin dışında destek olmaya çalışan TEGV, uzun yıllar boyunca eğitim amaçlı faaliyette bulunan önemli sivil toplum kuruluşlarındandır. Elbette ki eğitim sisteminde devletin ağırlığı ön plandadır. Ancak yapısal sorunlar ve kaynak yetersizliği gibi nedenlerden dolayı zorluklar yaşayan devlete katkıda bulunmak istenmiştir. TEGV amacını, ilköğretim çağındaki çocuklara Cumhuriyet’in temel ilkelerine bağlı, akılcı düşünen, barışçı, özgüven sahibi, ırk, din, dil ayrımı gözetmeyen bireyler olarak yetişmesini ilke olarak benimsemiştir. TEGV çalışmalarını kurduğu birimler vasıtasıyla yerine getirmektedir. TEGV etkinlik noktalarına çocuklarınızı istediğiniz zaman kayıt ettirebilirsiniz. Çocuklarınız kitap okumak, bilgisayar öğrenmek gibi çeşitli aktivitelerle vizyonunu geliştirebilir. Kayıtlar için hiçbir ücrette alınmıyormuş bilginize. Bunun dışında bağışçı olmak isterseniz de kolay bir şekilde kredi kartıyla bile bağış yapabilirsiniz. 100 TL ile bir çocuğun 1 yıllık TEGV eğitim faaliyetlerinde yararlanmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca maddi destek haricinde gönüllü olarak da bu vakıfta çalışabilirsiniz. 18 yaşını doldurmuş olmak şartıyla haftada en az 2 saatinizi ayırırsanız geleceğimizin mimarları çocuklarımıza bu vakıf aracılığıyla fayda sağlayabilirsiniz. Gönüllü olayım minicik bile olsa filizlenen çocuklarımızın eğitiminde benimde parmağım olsun istiyorsanız hiç vakit kaybetmeden TEGV in kendi sitesinde nasıl gönüllü olabilirim diye araştırmanızı öneririm.

TEV VAKFI

     TEV Vakfı, TEGV gibi etkinlik faaliyetleri değil de maddi imkanları olmayan öğrencilere burs olanakları sağlayarak eğitime destek olan bir vakıftır. Birden fazla proje gerçekleştirerek bunlardan gelecek gelirlerle kız öğrencilerine ücretsiz yurt kapasitelerini arttırmayı hedeflemişlerdir. TEV 4 Mayıs 1967 yılında Vehbi Koç önderliğinde 205 hayırseverin girişimiyle kurulmuştur. O dönemde, eğitim görevi devlette olmasına rağmen kamu kaynaklarının yetersizliği nedeniyle gerekli önem verilemediğinden bir grup iş adamı, aydın ve halk bu vakıf sayesinde ülkenin kalkınması için geleceği oluşturan öğrencilere, gençlere eğitim olanakları sağlamıştır ve hala da sağlamaya devam etmektedir. Vakfın temel amacı 7-16 yaş arası çocukların eğitim ihtiyacını karşılamak ve Türkiye Cumhuriyeti ilke ve inkılaplarına bağlı nesiller yetiştirmektir. İlk kurulduğunda 119 öğrenciye burs verirken bugün bu sayı 237586 a ulaşmıştır. Ayrıca Türkiye’nin büyükşehirlerinden Adana, Ankara, Antalya, Kocaeli, Trabzon ve Muğla olmak üzere toplam 12 tane şubesi bulunuyor.
    
    Siz de TEV’e destek olup insanların yüzündeki gülümsemeye sebep olmak istiyorsanız çeşitli yöntemlerle bu vakfa bağışta bulunabilirsiniz. İlk olarak vasiyet yolunu kullanabilirsiniz. Bu hayattan gittikten sonra insanlara faydam olsun diyorsanız, mallarınızı vakfa bağışlayıp gelecek nesillere umut olabilirsiniz. İkinci olarak yaşıyorken hibe yoluyla malınızı bağışlayıp kullanma hakkını kendinizde saklı tutarak destek verebilirsiniz. TEV in önemli bağış kaynaklarından biri ise cenazelere çiçek yerine çelenk gönderilmesi amacıyla yapılan bağışlardır. Bu şekilde yapılan bağışlarla yılda yaklaşık 3000 öğrenciye burs verilebilmektedir. TEV’e bireysel ve kurumsal olarakta bağış yapabilirsiniz. Böylece okul ve yurt yapımında küçük de olsa bir desteğiniz olacaktır. Bir diğer bağış yöntemi ise, mutlu ve özel günlerinizde ailenize, arkadaşlarınıza ve sevdiklerinize hediye etmek için TEV Mutlu ve Özel Gün Kartları’nı kullanabilirsiniz. Ya da burs fonu sayesinde eğitime destek olabilirsiniz. Nasıl mı? Kendi adınıza, değer verdiğiniz birisinin adına ya da yanınızda artık olmayıp anısını yaşatmak istediğiniz kişi adına burs fonu açabilirsiniz. Böylece maddi desteğe ihtiyacı olan başarılı öğrencilerin, fon üzerinden burs desteği almasını sağlayabilirsiniz.

ÇYDD
   

 Atatürk ilkelerini koruyarak çağdaş eğitim yoluyla, çağdaş insan ve çağdaş topluma ulaşmayı amaçlayan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği 1989 yılında Türkan Saylan’ın önderliğinde kurulmuş bir sivil toplum örgütüdür. Eğitim konusunda çaba sarf eden derneklerinden biridir. Başlıca amaçları ise kız çocuklarının eğitimine burs desteği, üniversite ve yüksekokul öğrencilerine burs desteği, okul, yurt, toplum merkezleri yaptırma ve iyileştirme, ana sınıfları ve oyun parkları yapımı, kitaplık oluşturma projeler, çocuk kulübü çalışmaları gibi faaliyetlerde bulunmaktadır. Bu amaçlar doğrultusunda gelin şimdi de bu dernekten nasıl faydalanıldığına bakalım:

    Üniversite öğrencisiyseniz ve bu derneğe burs başvurusu yapmak istiyorsanız 17-27 Eylül tarihleri arasında kendi web siteleri üzerinden başvurunuzu yapabilirsiniz. Hayır ben öğrenci değilim fakat öğrencilere burs vermek istiyorum diyorsanız da yine kendi web siteleri üzerinden ya da şubelerine giderek eğitime destek olabilirsiniz. ÇYDD gönüllüsü olup projelere bağış yaparak destek olabilirsiniz. Eğitim ve kültür evlerinde sağlık, hukuk, çocuk gelişimi gibi çalışmalarda gönüllü eğitmen olabilirsiniz. Nikah veya doğum gibi özel günlerinizde bağış yapabilirsiniz. Aynı TEV gibi yakınlarınızın kayıplarında çelenk servisi aracılığıyla bağış yapabilirsiniz. Bu yaptığınız bağışlar sayesinde birilerinin yüzünü gülümsetebilirsiniz.

     Küçücük bir adımınız hem çocukların ve öğrencilerin kalbinde hem de geleceğinde büyük bir okyanus oluşturacaktır. Ülkemizde kalbinde kelebekler uçuşan, kendisine yardım etmeyi amaç edinen iyi yürekli, melek kalpli çok sayıda insanımız bulunuyor. Elindeki imkanlar ölçüsünde herkes eminim birilerine destek olmaya çalışıyordur.

     Tabi ki benim yukarda yazdığım vakıflar okyanusta sadece küçücük bir balıklar… Bunların dışında çok sayıda yardım kuruluşları olduğunu hepimiz biliyoruz. Öyle değil mi? Ben şuraya aklımda olan bazı vakıf isimlerini de iliştireyim belki ilginizi çeken olur, araştırmak istersiniz: 


-        Anne Çocuk Eğitim Vakfı(AÇEV)
-        ATOSEV
-        Cam Ocağı Vakfı
-        Çağdaş Eğitim Vakfı
-        Hacettepe Eğitim Vakfı
-        Milli Eğitim Vakfı
-        Toplum Gönüllüleri Vakfı
-        1984 Eğitim, Kültür ve Dayanışma Vakfı 

Hoşça kalın
Sevgiyle kalın
İyilikle kalın
                                                                                                                                                                                        

17-09-2018
Sevil Uluçay

Özgün Düşünceler

Sevil Uluçay

Merhaba ben Sevil Uluçay. 23 Temmuz 1990 İstanbul doğumluyum. Uluslararası İlişkiler mezunuyum. TRT de staj yaptım. İnsanları, doğayı, hayvanları çok severim. Film izlemeye ve müzik dinlemeye bayılırım. Kitap okumaya aşığım. Ailem ve kitaplarım en vazgeçemediklerimdir. Değişik kişilerden bilgiler almaktan zevk alırım. Günlük gazete haberlerinin her köşesini , her konusunu gün içerisinde sıklıkla takip ederim. Her olay, konu hakkında bilgim olsun isterim.

sevil@medyacuvali.com