Nükleer Kış

A+ A-


Nükleer savaş, kısa zaman içinde geniş bir alana çok fazla zarar verilebilecek bir savaş türüdür.
Nükleer bir savaşın dolaylı etkileri, nükleer bir silahın yarattığı fiziksel etkilerden farklı olarak gelişen etkilerdir. Bunlara başlıca örnekler olarak nükleer kışı, ozon tabakasının delinmesini ve radyoaktif serpintileri verebiliriz.

Radyoaktif serpintiler, nükleer bir bombanın patlamasından sonra Dünya’ya en uzun süre zarar verecek olaylardan birisidir. Patlama anında toz haline gelen maddeler radyoaktif ışıma sonucu radyoaktif özellikler kazanarak yükselir daha sonra yağmurlarla veya serbest olarak yeryüzüne yağar. Bu serpinti, patlama bölgesindeki ışıma ile aynı etkileri yapar. Ancak asıl korkutucu olan ve yıllar boyu sürebilecek tehlike nükleer kıştır.Nükleer kış, ilk olarak Carl Sagan tarafından tanımlanmıştır. Nükleer patlamalar büyük yangınlar çıkarır. Yanan orman ve şehirlerden çıkan duman atmosfere yükselir ve Güneş’in ısı ve ışığının yeryüzüne ulaşmasını engeller. Yani teoriye göre,  devletler arasında yapılacak bir savaşta nükleer silah kullanıldığında açığa çıkacak olan azot oksitler ozon tabakasını yok eder ve patlama sonucu atmosfere devasa bir toz bulutu yayılır. Bu devasa toz bulutu Güneş’i engelleyen bir duvar oluşturur. Bunun sonuncunda da yüzey sıcaklığında düşüş yaşanır.

Soğuyan atmosfer, yeryüzündeki yaşamının çoğunu öldürerek kıtlığa, nükleer savaşta hayatta kalmış insan nüfusunda açlığa ve hastalıklara neden olur. Hesaplamalara göre, nükleer savaşın ardından Dünya’da yaklaşık 20 yıl boyunca kış mevsimi yaşanabilir. Dünya çapında kaybedilecek  ozon tabakası seviyesi ise tahmini olarak %20 ile %50 arasındadır.Özetle nükleer bir savaşın sonucunda Dünya, yıllarca radyoaktif olarak kirlenmiş olarak kalacaktır. Nükleer bir savaş söz konusu olduğunda, sahip olunan nükleer santraller ve nükleer tesisler de ulusal güvenlik için tehlikeyi artırmaktadır. Yapmamız gereken dünyamızın yaşanılabilirliğine her anlamda fayda sağlayan yenilebilir enerjiye destek vermek ve Dünya’nın öz kaynaklarını sömürmekten vazgeçmektir.


Kaynakça

https://science.howstuffworks.com/nuclear-winter.htm

Görseller: https://www.tumblr.com/

06-05-2019
Melahat Ünal

Melahat Ünal

Bilim, Teknoloji, Evren

Evrenin özünün bilim olduğu hayatımızın her alında karşımıza çıkar. Yol göstericimiz, umut ışığımız olarak bilimi seçtiğimiz zaman asla yenilgiye ve yanılgıya uğramayız. Hepimiz yıldızlardan geldik... "Bizler, yalnızca yıldızlar hakkında düşünen yıldız tozlarıyız." Bedenimiz yok olsa da arkamızda bıraktıklarımızla ve enerjinin farklı bir formunda evrenin sonuna kadar var olmaya devam edeceğiz. Varlığınızla evrene değer katmanız dileğiyle... *camelopardalis Kutup Yıldızı’nın aşağısında, Büyük Ayı ile Cassiopeia (Kraliçe) takımyıldızları arasındaki sönmekte olan yıldızlardan oluşan bir takım yıldızıdır. Fark edilir derecede parlak yıldızlara sahip olmadığından uzun bir süre kimsenin ilgisini çekememiştir. Sönük bir takım yıldızı olması görülebilecek hiçbir şeye sahip olmadığı anlamına gelmez. Tıpkı çevremizdeki küçük detayların hayatımızı değiştirebilecek potansiyele sahip olması gibi...

melahatunal51@yandex.com