Nükleer Kış

A+ A-

Nükleer savaş, kısa zaman içinde geniş bir alana çok fazla zarar verilebilecek bir savaş türüdür. Nükleer bir savaşın dolaylı etkileri, nükleer bir silahın yarattığı fiziksel etkilerden farklı olarak gelişen etkilerdir. Bunlara başlıca örnekler olarak nükleer kışı, ozon tabakasının delinmesini ve radyoaktif serpintileri verebiliriz.

Radyoaktif serpintiler, nükleer bir bombanın patlamasından sonra Dünya’ya en uzun süre zarar verecek olaylardan birisidir. Patlama anında toz haline gelen maddeler radyoaktif ışıma sonucu radyoaktif özellikler kazanarak yükselir daha sonra yağmurlarla veya serbest olarak yeryüzüne yağar. Bu serpinti, patlama bölgesindeki ışıma ile aynı etkileri yapar. Ancak asıl korkutucu olan ve yıllar boyu sürebilecek tehlike nükleer kıştır.

Nükleer kış, ilk olarak Carl Sagan tarafından tanımlanmıştır. Nükleer patlamalar büyük yangınlar çıkarır. Yanan orman ve şehirlerden çıkan duman atmosfere yükselir ve  Güneş’in ısı ve ışığının yeryüzüne ulaşmasını engeller. Yani teoriye göre,  devletler arasında yapılacak bir savaşta nükleer silah kullanıldığında açığa çıkacak olan azot oksitler ozon tabakasını yok eder ve patlama sonucu atmosfere devasa bir toz bulutu yayılır. Bu devasa toz bulutu Güneş’i engelleyen bir duvar oluşturur. Bunun sonuncunda da yüzey sıcaklığında düşüş yaşanır.

 Soğuyan atmosfer, yeryüzündeki yaşamının çoğunu öldürerek kıtlığa, nükleer savaşta hayatta kalmış insan nüfusunda açlığa ve hastalıklara neden olur. Hesaplamalara göre, nükleer savaşın ardından Dünya’da yaklaşık 20 yıl boyunca kış mevsimi yaşanabilir. Dünya çapında kaybedilecek  ozon tabakası seviyesi ise tahmini olarak %20 ile %50 arasındadır.

Özetle nükleer bir savaşın sonucunda Dünya yıllarca radyoaktif olarak kirlenmiş olarak kalacaktır. Nükleer bir savaş söz konusu olduğunda, sahip olunan nükleer santral ve nükleer tesisler de ulusal güvenlik için tehlikeyi artırmaktadır. Yapmamız gereken Dünyamızın yaşanılabilirliğine her anlamda fayda sağlayan yenilebilir enerjiye destek vermek ve Dünya’nın öz kaynaklarını sömürmekten vazgeçmektir.


Kaynakça

Görseller için kaynak: https://www.tumblr.com/

06-05-2019
Melahat Ünal

Melahat Ünal

Bilim, Teknoloji, Evren

Yazdıklarım genel olarak temel bilimler, astronomi ve uzay bilimleriyle ilgili araştırmalar, teoriler ve yapılmakta olan projeler hakkında. Bu blogun yazılma amacı, benzer şeylere ilgili insanlarla düşüncelerimizi paylaşmak, yeni şeyler öğrenmek ve farklı bakış açıları kazanmak. Umarım okumaktan keyif alırsınız…

 

*Camelopardalis, Kutup Yıldızı’nın aşağısında, Büyük Ayı ile Cassiopeia arasındaki sönük yıldızlardan oluşan bir takımyıldızdır. Sönük bir takımyıldız olması, görülebilecek hiçbir şeye sahip olmadığı anlamına gelmez tıpkı sıradan bulduğumuz şeylerin hayatımızı değiştirebilecek potansiyele sahip olabileceği gibi…

melahatunal51@yandex.com