Nereye Aitsin? 'Tuğba Doğru'

A+ A-

  Birçok insanın zaman zaman sorduğu, bazılarının da hiç aklından çıkmayan bir soru vardır. Nereye aitim?

  İnsan bir şeye ait olmadığını düşündüğünde yalnızlık hissine kapılır ve eksik hisseder. Bu şey bir şehir, bir aile ya da bir kişi olabilir. Yalnızlık hissine kapılan kişilerse bir arayış sürecine girer. Kendini ait hissedeceği, genelde tanımını yaparken kullandığımız bir deyişle kendini tam hissedeceği şeyi bulma arayışına girer.

  Bu arayışta bir sonuca ulaşan insanlar artık kendilerini ait hissedecekleri bir şey bulmuşlardır ya da belki bulduklarını sanırlar. Bir sonuca ulaşamayan ve arayışına devam eden kişilerse kendini ait hissedecekleri bir şey bulamadıkça daha da yalnızlaştıklarını düşünürler ve bu durumun kendilerine verdiği zararın farkına varmazlar.
Fakat bu durum aslında düşündüğümüzden farklı olabilir ve bunu değiştirmek çok da zor değildir. Bu zararı bize verenin bu his değil de kendimiz olduğunu anlamamız yeterli olacaktır. Çünkü kendimizi bir şeye ait olmak zorunda hissettiğimiz için bunca çabaya gireriz ama aslında ait olmamız gereken tek şey kendimiziz. Bir şeye ait olma isteği psikolojide bir yer, kişi tarafından kabul edilmek, sevilmek ve sayılmak olarak tanımlanır. Bunları aramak yerine kendimizi kabul etmek, sevmek ve saymak bize sonsuz bir özgürlük kazandırır ve bununla birlikte artık hem her şeye aitizdir hem de hiçbir şeye ait değilizdir.

  Bu sonuç etrafında eğer yazının başındaki soruya dönersek ve bir gün yine kendimize bu soruyu sorarsak ya da bir başkası bize bu soruyu sorarsa şu cevabı verelim: Kim bilir?

  /Neyi arıyorsan sen osun. Zulmün peşindeysen zalimsin, aşkı arıyorsan aşık. 
  
Hz. Mevlana/

 

 

 

18-07-2019
Konuk Blog Yazarları

Konuk Blog Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

ankara psikolog