Neredeyim Ben? 'Merve Doğanlar'

A+ A-

Bu hafta yazımda sadece mesleki anlamdaki aktarımlarımdan ziyade, biraz daha kişisel bir paylaşımda bulunmak istediğime karar verdim. Çünkü sizlere edindiğim bilgileri sunarken ,en az paylaşım kadar önemli olanın; bilgiyi nasıl aldığının, o bilgiye nasıl eriştiğinin de önemli olduğunu kavradım.Daha Ortaokul dönemimden başlayan bir sürecin uzantılarıdır şuanım. Yaptığım ve yapmakta olduğum araştırmaların çoğunun temeli aslında tamamiyle kendimi  ve insanları nasıl daha fazla tanıyabilirimin cevabıydı. O dönemlerden bugüne hep merak ettim, yanımdaki arkadaşımı özel kılan ne ? başarı ne ? neye göre kime göre tercih yapıyorum? Neden gruplaşıyoruz? Veya neden belli stilde ayakkabı giymemiz gerekiyor ya da neden farklı olmayı bu kadar önemsiyoruz? Bu ve benzeri uçsuz bucaksız hala bilimin bile tam anlamıyla yanıtlayamadığı soruları micro çaplı dünyamda sormaya başlamamla başladı her şey.Elbette buna evimizin kütüphanesindeki değişik kitapların da oldukça katkısı oldu.Astrolojiden , Kozmik enerjiye , Atlaslardan, Büyük Britannicalar’a kadar (benim zamanda kuponla biriktilip alınan cilt cilt ansiklopediler vardı)birçok kitabı sıkıldıkça kurcalardım. İlmin sonsuzluğu ürkütmez değildi hani ama bir yandan da öğrendikçe , okudukça keşif yapmanın verdiği lezzeti bırakmak hiç istemediğimi anladım.


Çocukken birçokları  gibi önce  öğretmen olmak istedim  ama sonra eğitimin belli bir kalıpta sunuşunun benimle uyuşmadığını fark etmemle birlikte vazgeçtim. Akabinde ergenliğin alevli dönemlerinde tamamen kaotik bir hal alan gelecek düşüncelerime ara verdim. O dönem ona ihtiyacım varmış, şuan bunu yeni anlıyorum ve belki de o dönem bilmeden de olsa doğru bir adım atmışım. Çünkü ergenlik öyle bir dönem ki, sadece kimlik krizini oluşturan bir süreç değil, aynı zamanda geleceğinin parkesini döşediğin ya da malzemelerini hazırladığın da bir basamak, bir süreç. Bu sebeple bu sürecin karmaşıklığının bizi ve etrafımızdakileri endişelendirmesi, getirisini ve bize tekrar dönüşünü unutturmamalı.;)


“ Sorunlar, kişileri çözüm bulmaya, başka bir değişle karar vermeye zorlarlar. Bu yüzden karar verme ve sorun çözme faaliyetleri birbirleriyle birleşme eğilimindedirler “(Koçel, 2003:75)Bu sebeple evde çocuk ya da genç için ne kadar fazla alternatifler olursa, değerlendirebilecekleri vakti bulmaları o kadar kolaylaşır. Evet belki jenerasyon olarak ciddi farkların olması süreci biraz baltalıyor fakat bu, bu dönem için yeni çözümler üretmemiz için bir engel değil.Farklı kitaplar benim koşullarım, zamanım ve yönelimim için doğru bir adresti. Bu zamanın adresleri daha çok sizin kardeşinizin çocuğunuzun ya da kendinizin hangi adresi sevip oraya bağlanacağı ille alakalı.Bunu anlamak için de çevreyi zenginleştirebilmek oldukça önemli.

Bilmek, öğrenmek için çocukluk ve ergenlik kritik evet, bizzat benim için de öyleydi fakat insanın gelecek inşası sadece düne ait kurgulamalar ya da düzenlemelerden ibaret de değil elbetteki. Yaşamın içindeki risklere, olumsuzluklarla, aksaklıklara rağmen istikrarın gelecekteki yansımaları da oldukça dikkate değer. Çünkü bu Dünyada herkes aynı ve eşit koşulda bir çocukluk geçirme olanağına sahip değil. Elimizde olmayan durumları değiştiremiyor isek, belki de doğru zamanların gelmesini beklemek daha iyi bir alternatiftir bizim için. Yeter ki istediğimiz alan, meslek, ya da hayal e dair çabamızın yüreğimizdeki seslerine duyarsızlaşmadan, istikrarlı bir duruşumuz olsun.

Çünkü bugün geleceğini gerçek anlamda inşa eden ya da etmiş birçok insanın hikayesinde en büyük itici güç önce inanç, sonra da sadakattir. Evet sadakat. Sadece insanlar arası değil, insanın kendi inançlarına da bu hassasiyeti göstermesi belkide insanın bu Dünyadaki hedefinin gerçekleşme ihtimalini arttıran en güçlü duygulardan biridir.

Son olarak bu hedeflere ulaşma noktasındaki kilit durumlardan biri de “bir işi , bir hayali neden yaptığımızı, neden istediğimizi yada neden yapmak istediğimizle” alakalı olduğunu bilmemiz gerektiğidir. Çünkü davranışlarımızın, düşüncelerimizin birçoğu belli bir amaca hizmet eder, o nedenle bir şeyi neden yapmak istediğimizi, neden yaptığımızı bilmek amacı içimizde anlamlı kılar. Anlamlı olan bir şey için de insan daha ümitvar, daha kararlı olur.

Hadi bugün bir soralım bakalım, neden buradayız ? ya da orada .Ya da her nerede yaşıyor ya da yaşatılıyorsanız :D
 
 
2019-04-07
Konuk Blog Yazarları

Konuk Blog Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

ankara psikolog