Müzikli Köşe Nedir ? Bir Merhaba Yazısı…

Müzikli Köşe Nedir ? Bir Merhaba Yazısı…

Herkese merhaba ! Bu kültür-sanat platformu için yayınlayacağım ilk yazımda sizlere sayfamla ilgili biraz bilgi vermenin doğru olacağını düşündüm. Neler yapacağız, nelere değineceğiz, siz bu yazıların neresinde niçin olacaksınız? Biraz bunlardan bahsetmek istiyorum.

Müzikli Köşe, sadece Medya Çuvalı platformunda okuyabileceğiniz, konusu müzik olan bir yazılar dizisine ev sahipliği yapacak. Müzik dinliyoruz, hem de her yerde.. Arabada, işte, evde, seyahatte, yolda, izde.. Fakat müzik üretilirken, işin arka planında neler yaşanıyor? Gittiğimiz konserlere müzisyenler ve mekanlar nasıl hazırlanıyor?

Dinlediğimiz albümlerde sadece vokali ya da solo enstrümanı takip ettiğimizde ‘gerçekten’ müziği dinlemiş sayılıyor muyuz? Yoksa arkada çalan bas gitara, davula, tüm müzisyenlere, söz yazarlarına da ayrı ayrı dikkat etmeli miyiz? Bu dikkat bize neler katar? Bu sorulara ve daha nicelerine değineceğiz.


Biliyorsunuz ki, hem ülkemizde hem de dünyada korkutucu şekilde hızlanan tüketim toplumu kavramı, yıllardır irdeleniyor. Bu durumun sonucunda, ne yazık ki sadece kapital değerleri değil, sanatı da çabuk tüketme eğilimi gözlemliyoruz. Sanatı çabuk tüketmek nedir? Albüm satın alırız. İlk iki şarkısını dinleriz, kenara kaldırırız. Yeni bir albüm çıkmasını bekleriz. Bizim için o albüm, bütününde hikayesi olan, düşünülmesi, hazmedilmesi gereken bir şey olmaktan çıkmış, dinlenmiş ve geçilmiştir.

Fakat bu yine de iyi bir tablo. Neden mi? Aramızda hala albüm alanlar var mı ? Bu anlamda baktığımız zaman, müzisyenin üzerinde olan üretme sorumluluğunun yanında, dinleyiciye de bazı sorumluluklar düştüğünü söylemek mümkün. Bilinçli dinleyici her zaman, üretimin daha iyi olmasına farkında olmadan katkı sağlamıştır.


Son yıllarda ülkemizde,  farklı ve kaliteli çok fazla albüm çıkıyor. Ne yazık ki bu albümleri, sanatçıları her yerde dinleyemiyor ve göremiyoruz. Müzik piyasasının belli tarzların ve belli isimlerin çevresinde dönmesi , farklı olanın ötekileştirilmesi, kendine alan bulamaması gelişimin yavaş olmasına sebebiyet veriyor. Bu anlamda hem müzik yazarlarına hem de müzik dinleyicilerine çok iş düşüyor.

Müzikli köşede, bu farklı işlere, güzel müzisyenlere çokça yer vereceğim. Albümlerini irdeleyip, kimisiyle röportaj yapıp, konser incelemeleri de yapacağım. Sizlere önereceğim albümlerin, müzisyenlerin yanında, sizlerin önerileriyle de yola çıkabileceğimi belirtmek istiyorum. 

Güzel başlangıçlarla, Merhaba !

13-02-2018