Kiev Perde Arkası 'Tuğçe Çayırgan'

A+ A-

Sonunda biletlerini 6 ay önceden almış olduğumuz Kiev tatiline kavuştuk. Kiev’i anlatmaya başlamadan önce geçen o 6 ayla ilgili birkaç şey söylemek isterim.

2018 Eylül ‘de, doların 6,30 tl civarında seyrettiği günlerde aldık biletlerimizi. (Sanıyoruz ki Aralık’ta dolar 8.00 ’ i bulacak,ne kadar erken alsak o kadar iyi ) İlerleyen günlerde doların düşmesiyle birlikte ne oldu tabi bizim biletler ucuzladı, bir miktar zarar ettik. Biletlerimizi almamızdan yaklaşık 1 ay sonra da otel rezervasyonlarımızı ve ödemeyi yapmıştık. Akabinde dolar biraz daha düştü ve birazcık da orada kaybettik gibi görünse de aslında karlıydık çünkü tatile 1-2 ay kala bizim ayırttığımız otelde hem uygun oda kalmamıştı hem de kalanlar çok daha pahalıydı.  

Gelelim sadede. Asıl faciayı havayolu şirketiyle yaşadık. Gideceğimiz tarihe kadar tam 3 kere uçuş saatlerini değiştirdiler. (Hatta bir seferinde uçuşu komple iptal ettiler) Cuma sabah gidip Pazar gece dönmeyi planlarken bir de baktık Cuma uçuşunu geceye, Pazar uçuşunu sabaha çekmişler. İptal, tazminat, değişiklik vs her yolu araştırırken tatili 1 gece daha uzatmaya karar verdik.  Havayoluyla yaşadığımız problemleri çözmemizde en büyük handikap karşımızdakinin yabancı bir havayolu firması olup, Türkiye’de bir irtibat ofislerinin olmaması oldu. Burada da sosyal medyanın gücü devreye girdi arkadaşlar. Ne zaman çağrı merkezindekiyle anlaşamasak Twitter’dan aldım elime sazı ve anında çözüldü herşey .
                                         

Havayolu şirketinin bize son golü de bagaj hakkı konusunda olacaktı ki olamadı neden? çünkü biletleri 6 ay önceden almıştık. Hemen açıklıyorum. Meğer bu cağnım firma 2018’ de sattığı biletlerde 7+5 kg bagaj hakkı veriyormuş. Şimdiyse sadece 5kg. 5kg ‘ı aşan elinizde taşıdığınız bir kitap, kişisel kol/sırt çantanız vs hepsi ekstra. Ama biz eski kurallara tabi olduğumuz için bu durumdan etkilenmeyerek yaptık boardingimizi. Yani 6 ay önceden bilet almanın bir faydasını da gördük sonunda. (Dedim ya irtibat büroları yok, havaalanı çalışanları eski / yeni kural olayından bihaberler. 5kg dan fazlasının ekstra olduğunu savundular ısrarla. Orada da durumu yine Twitter ile çözüp, teyidi aldıktan sonra devam ettik yolumuza)

Yani ;

-          Uçak bileti alırken açıklamaları iyi okuyun. Kaç kilo bagaj hakkı veriyor, iptal / iade şartları neler, check-in ücretli mi değil mi bunları hep göz önünde bulundurun ki havaalanında tatsız süprizlerle karşılaşmayasınız.

-          Sosyal medyanın gücünden yararlanın. Firmalar iyi imaj yaratmaya çok fazla dikkat ettikleri için şikayetlerinize anında dönüş yapacaklardır.

-          Çok zaman öncesinden bilet alma durumunda kaldıysanız mümkünse yerel firmaları tercih edin ve ya en azından firmanın ülkemizde bir muhattabı olsun.

Kiev yazısı çok yakında..


Kaynakça

11-05-2019
Konuk Blog Yazarları

Konuk Blog Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

ankara psikolog