İnsanoğlu 'Ceyda Yaman'

A+ A-

     Ne gariptir ki yeryüzü armağan edilmişse de ona olan inancımız kadar ilerleme kat etmek pek mümkün olmuyor. Bir gerçek de var ki; yaratılışımızın gereği olarak sanıyorum, yok etmeye programlanmışçasına bir savaşın içindeyiz. Asıl sorun şu bu savaştan galip gelirsek, kazanacak mıyız gerçekten?

     Yeni günün şafağında ne oldum ne olasıcalarla dolu şuradaki düşüncelerimin içinde kalan, son umutlarımı tazeleyecek bir imkân bulamamaktan korkmaktayım. Az önce olanlarda neydi? Kapı dışarı edilmiş bir günah gibi. Bir ağacın ruhuna dokunabilmeyi özledim. Dallarından sarkan canları. Hayata bağlayan yeşillerinden bir süre yaşam kırıntıları almayı. Ne acıdır ki yaşam kaynağımızı kendimiz yitirdik. Bir öfke var, ne ben sebebini biliyorum ne de bir başkası. Aynı yıldıza bakan iki insanın farklı kutuplara ayak basması gibi bir durumla karşı karşıyayız.

     Ve insanoğlu yine kendinden başka her şeyi suçlu gördü. Canı yanan sadece oymuş gibi bir tavırla; yaktı, yıktı, ezdi ve en son yok etti. Bilmiyordu, aslında varlığını sonlandırdığı yaşamların kendinden parçalarla beraber terkedildiğini. Bu kadar yakın atan bir kalp atışının farkında olamayışıydı, onu bu öfkeye hapseden. Savaş açtı; mutluluğu bulduğunu sandı, mutlu olanları alarak. Yine düşünmedi. Oysa toprak ona yaşam verdi, su yeni bir yol. Nefes alabilirken o nefes kesmeyi seçti. En son onu gördüğümde kendini kaybetmişti. Neler olduğunun ve nelerin bittiğinden habersiz doğru yaptığına inandı.

     Sona yaklaşmasına yakın neler olduğunu fark etti, ne yazık ki artık çok geç kalınmış bir halde olan bu durumu düzeltemeyeceğini gördü. Son ağaca sarıldı. Sanki yaşam bulabilirmişçesine ve utanmadan. Son kırıntılarını aradı yaşamın. Bulmak için çok zaman sarf etti. Lakin ne çare artık bu bir sondu. Olası sonun yaratıcısı olmasına karşın yapraklarını süzdü umudun. Hüzünle… Umutla…


Kaynakça

https://www.pexels.com/photo/gray-trunk-green-leaf-tree-beside-body-of-water-762679/

https://www.pexels.com/photo/person-s-left-hand-holding-green-leaf-plant-886521/

13-02-2020
Konuk Blog Yazarları

Konuk Blog Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

ankara psikolog