İnsan-tanrıların Kaos Devrimi: Yaratıcılık

A+ A-

Nasıl tanımlanır ya da nasıl ölçülür bilinmez ama ‘’yaratıcılık’’ kavramı varlığımızın en temelinde yer almaktadır. Olaylar insan duyularına aynı şekilde yansısa da, bu algı herkeste farklı bir reaksiyona neden olur. Yaratıcılık, bir fikrin tercümesi olarak kişinin zihnindekileri forma sokması ve kendi gerçekliğinde şekil vermesidir. Yaratıcılık parçalama ve yok etmeyle iç içe bulunur; bir nesneyi ya da fikri yıkıp yeniden inşa eder bu yüzden başkalarının yapmaya cesaret edemediklerinin bir sanatçı tarafından somutlaştırılması bize yaratıcı gelir. Yani yaratıcılıkta, algılanan gerçekliğe paralel olan başka bir gerçeklikteki korku ve endişeleri keşfetmek esastır. 


Yaratıcı bir fikri uygularken sınırlarını kendimiz belirleriz ve ona hükmederiz dolayısıyla bu tatmin edici olduğu kadar rahatsız edici de olmalıdır. Çizgilerin içinde kalan, toplumsal doğrulara inanan, güvenli fikirleri pek yaratıcı bulmayız; en yaratıcı olduğumuz zaman en diken üzerinde olduğumuz zamandır. Hayal gücümüz başımız sıkıştığında daha işlevsel kullanılır. Yaratıcılık, algımız ve gerçeklik arasında sıkışan duygularımızla, sınırların kapılarını açmak için anahtar taklidi yapmamıza neden olur.


Başlangıçta herkes yaratıcıdır; her çocuk bir sanatçıdır fakat kurallarla sınırlandırılan düzen yaratıcılık potansiyelimizi azaltır. Örneğin ebeveynlerinin tarzları birbirine çok benzeyen çocuklar daha az ikilem yaşayacakları için yaratıcılıkları daha hızlı körelebilir. Dolayısıyla yaratıcılık geliştirilebilir bir özelliktir diyebiliriz. Aslında hepimiz yaratıcı bireyleriz, hepimizin aklına sürekli farklı fikirler gelir. Birçok kişinin aklında yazacak bir kitap fikri vardır ya da eskiden olmuştur. Fakat asıl yaratıcılık düzendir, kişinin kendi gerçekliğini kurabilmesidir. Fikirlerini organize edebilmek ve tutarlı bir ürün oluşturmak gerçek yaratıcılıkla ortaya çıkar.


Peki insanlar neden yaratıcıdır? ‘’Yaratma’’ kökenli bir özelliğin, tanrı olmayan bir varlığı betimlemesi korkutucu mudur? Yaratıcılık yoktan var etmek değil var olanları kalıpların dışında kullanarak yeniden üretmektir dolayısıyla alışılmadık olan her şey gibi korkutucu olabilir. Bir sanatçı kuralları çiğnediğinde, bu onu tehlikeli hale getirir çünkü ‘’düzen’’ çoğu insan için çok önemlidir. Yaratıcı fikirler düzen alışkanlığı olan kişileri korkutabilir fakat değişim ve gelişim de ancak yenilikle gelir. Yaratıcı sanat, insanların gerçeklik hakkındaki fikirlerini yeniden düzenleyebilir hatta sosyal değişim aracı halinde bir devrim silahı olabilir. Provokatör olmak yaratıcı sanatın doğasıdır; yeni bir anlam her zaman kışkırtıcıdır. Herhangi bir toplumda sanat, yalnızca kışkırtıcıyken anlamlı bir hale gelir aksi takdirde sadece dekorasyondur.


Yaratıcılık bir nevi öngörüdür. Yaratıcı zekâsı olanlar politik bir vizyonu gerçeğe dönüştürebilirler. Politikada yaratıcı olunmazsa değişim olmaz, farkındalık oluşmaz. Popüler kalıp yargıları tatmin etmeye çalışan politikacılar, sıradanlığı pohpohlayarak gelişimi yavaşlatır.

Aşırı uçlar yaratıcı kişileri harekete geçirir. Kaos ve düzenin ya da güzellik ve korkunun yan yana olması bu kişileri daha işlevsel davranmaya yöneltir.  Sanatçılar, anlaşılma arzusuyla kontrollü bir kaos yaratıp oluşturdukları kasırgayı belirli bir alanda tutmaya çalışırlar; yaratıcılığa bağımlılardır.


Yaratıcılık bir çeşit öfke ya da fark edilme arzusudur. Diğer sanatçıların saygısını kazanmak için yaratıcı olmak gerektiği düşünülür. Sanatı önemsediğimiz bir şeyle birleştirirsek tüm dünyada arkadaş edinebileceğimiz evrensel bir dil oluşturmuş oluruz. Bu sayede yaratıcılığın motivasyonu olan isyan ve öfkeyi işlevsel bir şekilde kullanarak arzularımız için bir basamak haline getirebiliriz.


Tanımı, nedeni ya da sonucu ne olursa olsun yaratıcı olmak dünyaya makyaj yaparak güzelleştirmek, tek boyutlu düzeni anlamlı kılmak için sahip olduğumuz en değerli özelliklerden biridir. Noktalar halinde dağılmış fikirlerimizi belli düzende çizgilerle birleştirerek kendi resmimizi oluşturup, ayak basılmamış bir dünya yaratabiliriz.


Kaynakça

https://www.pexels.com/photo/red-and-black-hanging-ornament-4754656/

https://www.pexels.com/photo/man-holding-ice-cream-cone-under-cloud-1262302/

https://www.pexels.com/photo/hands-of-people-reaching-to-each-other-5541019/

https://www.pexels.com/photo/woman-wears-black-top-close-up-photography-2902966/

https://www.pexels.com/photo/microphotography-of-orange-and-blue-house-miniature-on-brown-snail-s-back-955793/

https://www.pexels.com/photo/child-sipping-from-pipe-graffiti-2103127/

https://www.pexels.com/photo/light-bulb-oil-lamp-1226693/

13-11-2020
ankara psikolog