Harikalar Diyarı’nda Asi Bir Kadın: Alice

A+ A-

Masallardaki karakterlere baktığımızda genellikle pasif, yardıma muhtaç ve kalıp yargılara uyan ortalama kadınlar görürüz. Onların hikayelerin ‘'kahramanları’’ değil de sadece ‘’karakterleri’’ olduklarını fark ederiz. Fakat Alice tüm bu karakterler içerisinde dik başlı tavırlarıyla kendi yolunu bulabilmiş ve ilerleyebilmek için kahramana ihtiyacı olmadığını göstermiştir. Alice’in kalıpları reddeden hikayesini daha yakından inceleyelim.


Alice, Harikalar Diyarında karşılaştığı her şey ile kendini dener, etrafındaki dünyayla yüzleşir ve diyarın sınavını geçince de güç, prestij ve bilgelik elde eder. Tavşanı deliğine kadar takip edebilecek cesareti gösterdiği için yeni bir dünya keşfetme şansı kazanır. Delikten aşağı indiğinde de korkusuz bir şekilde ne olduğunu bilmediği iksiri içer, keki yer ve büyüyüp küçülerek Harikalar Diyarı’na açılan kapının boyutuna ulaşır.Alice girdiği yeni dünyanın içinde tehlikelere karşı kalıpları kıran davranışlarıyla hayatta kalır. Bu dünyada basmakalıp kadın rollerinin zincirini koparıp öncelikle kız kardeşinin olduğu dünyayı reddeder ve Harikalar Diyarı’ndaki tüm karakterlere meydan okur. Kız kardeşi iyi eğitimli, hanım hanımcık ve yapacak pek fazla şeyi olmayan kadınları temsil eder. Alice için bunlar yeterli değildir bu yüzden bize ‘'gerçekte çok az şeyin imkansız olduğunu’’ gösterir.

Alice’in bağımsız ve düşüncesiz davranışları (her gördüğünü yiyip içmesi, çay partisine davetsiz katılması vb.) ona ‘'istediği şeyi yapma’’ güvenini verir. Burada değerlerin pek bir şey ifade etmediğini idrak edince de içinde her şeyi yapabileceğinin gücünü hisseder.  Örneğin kadına biçilen bir sosyal rol olan anneliğe dair alışılmadık bir tavır takınır. Yumurtalarını koruyan anne Güvercin, Alice’in yavruları çalmaması için onunla tartışır. Güvercin, Alice’e ‘’Yılan!’’ diye bağırır ve Alice sadece küçük bir kız olduğunu söyleyerek tepki gösterince ‘'Hiç böyle boynu olan küçük kız görmedim, sakın inkar etme’’ der. Ve onu çok yumurta yemekle suçlar. Alice ise ‘’Elbette yumurta yedim ama küçük kızlar da yılanlar kadar yumurta yer.’’ şeklinde cevap vererek kendisini yılanlıkla suçlayan Güvercin’in annelik rolüne karşı yumurta avcısı yılanın tarafında yer alır. Böylece Alice en ilkel şekilde annelik dayatmasını reddeder.

 
Alice’in Çılgın Şapkacı’ın davetli olmadığı eril çay partisine ısrarla katılmak isteyişi de (bu durum masadaki erkekleri oldukça rahatsız eder) bize iş dünyasında kadınların yaşadıklarını hatırlatıyor. Alice çay partisinde rahatça konuşur, yorum yapar ve fikirlere karşı çıkar. Onlara uyum sağlamak ister ve bunu başarır fakat Alice’in ‘’Şimdi sen bana sor, sanmıyorum ki…’’ cümlesine karşılık Şapkacı’nın ‘’O zaman konuşmamalısın!’’ şeklinde cevap vermesi Alice’in zekasını aşağılayan bir tepkidir. Şapkacı’nın bu yorumu günümüzde iş hayatında birçok başarılı kadını engellemek için kullanılır.Alice Harikalar Diyarında masalı, içinde her konudan alt metinler bulunduran bir başyapıt. Ama özellikle Alice’in cesurca temsil edilmesi onu diğer pasif kadın ‘’karakterlerden’’ ayırarak istediği her şeyi başarabilen bir ‘'kahraman’’ haline getiriyor. 

Alice’in bize öğrettiği şeyleri unutmama adına zor bir durumla karşılaştığımızda ‘’Alice olsa ne yapardı?’’ diye düşünerek toplumda kadınlara biçilen kalıplara karşı direnebiliriz. Bu kendinden emin ve özgüvenli ruhu bir parçamız haline getirmeliyiz. Neticede uslu kızlar tarih yazamaz.


Kaynakça

https://medium.com/sunnya97/alice-in-wonderland-political-allusions-91aff911fe06 

 https://medium.theuxblog.com/follow-up-to-self-design-and-falling-down-the-rabbit-hole-c41932c1cec7

https://aliceinwonderland.fandom.com/wiki/Drink_Me_Potion 

 https://www.spiderwebart.com/productsd.asp?snob=101999

23-07-2019
ankara psikolog