Fotoğraf ve Videoda Estetik Görüntü 'Semanur Yaman'

A+ A-

Gözlerimizi açtığımız anda zihnimize doğru ışık ve renk hücumu başlar. Işığın çizdiği cisimleri algılar ve bu algıları da başkalarına sunmak üzere fotoğraf ve videolar çekeriz. Peki ya bu görüntülerden hangisinin güzel hangisinin çirkin olduğu nasıl belirleniyor?

Öncelikle bilmemiz gerekiyor ki algıladığımız şey salt görüntü değil, aynı zamanda bir hisler bütünü. Gökyüzünün sonsuz maviliğini gördüğümüzde içimizi hemen derin bir nefesle doldururuz. Dalları rüzgârla dans eden ağaçlar, yaprakları arasından güneşin sızmasına izin verdiğinde huzurla dolar içimiz. Renk paletine hayranlıkla baktığımız gün batımları dünyanın büyüleyici etkisine bir kanıttır adeta. Bunlar zaten güzelken bu görüntüleri kötü çekmek mümkün müdür? Elbette mümkündür… O an kötü bir rüya anlatıcısına benzeriz. Gördüğümüz manzara çok güzelken o manzaranın kaydettiğimiz görüntüsü hiç de öyle olmayabilir. Bunun birçok nedeni vardır.

Öncelikle asla yeni açılar denemeden olduğumuz yerden, dümdüz çekimler yapmak görüntüyü estetiğe kavuşturmamıza ket vurur. Başka açılar, denenmemiş şeyler kendi görsel dilinizi de bulmanıza yardımcı olacaktır. Sonrasında ise dünyaya algılarımız açık bakmak… Başkalarının bakmadığı yerlere bakıp ışığın ruhunu takip etmek sizi özgün yapacaktır. “Sen nasıl fark ettin bu görüntüyü ya?” söylemlerine şimdiden hazır olun. Zaten şimdilerde herkes telefonuyla her an fotoğraf, video çekmekte. Önemli olan sizin farklı’yı yakalamanız, aynı’yı yakalasanız dahi farklı şekilde sunmanız… Altın oran vs gibi birçok kural var. Onlara değinmeyeceğim, zaten her yerden ulaşabilirsiniz. Önemli olan sizin çektiğiniz şeye dönüp baktığınızda bir şeyler hissediyor olmanız ve bu hissi başkalarına da aktarabiliyor olmanız. Bu mesele oldukça önemli! Hislerimizi görüntüye nasıl işleyebiliriz ve bu insanlara nasıl geçer? Bu konuya da bir sonraki yazımda değineyim diyorum, ne dersiniz?


Kaynakça

Yazımda kullanılan görseller bana aittir.

15-04-2021
Konuk Blog Yazarları

Konuk Blog Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

ankara psikolog