Dünya'nın gri ve kapkara rengini yaratan sizlere yüzümü çevirdim şimdi

A+ A-

Bencillikle bezenmiş, tıpkı bir domuz gibi önüne konan her şeyi sömüren ve doyumsuzca almaya meyletmiş ve tükettikçe çirkinleşen, yedikçe daha da çirkinleşenler. 

Bu yazı sizin için.

Dünya'nın gri ve kapkara rengini yaratan sizlere yüzümü çevirdim şimdi. 

Size sizi anlatmak nasıl bir bakalım mı?

Başlıyorum.

 

Olduğunuz gibi görünmemek adına etrafınızı rengârenk ışıklarla donatıp, sözde en kaliteli görsel şölenlerle, göz boyayan, en acımasız, en vicdansız ve aslında en kör, en açık gözlere sahipsiniz. 

Sizler o büyülü kokular ardından, o ciddi katil şıklığında, yüzlerinize sürdüğünüz yapay al rengin karasıyla; en masum, yüzü çizik, kalbi kırık, üstü başı kömür kirliliğinde yaşam mücadelesi verene bir kral edasıyla yaklaşarak, ödemek istemediğiniz büyük bedellerin borcunu ödeyensiniz. 

O borçları ödemek, bir masumu mutlu etmekle bitmez.

Göstermelik her bir şölenin içindeki darmadağınık ruh, çürümüş kalp ve inleyen sessiz çığlıklar, o kapkara yalnızlık içinde, çaresizce, sevgi dilenen bir yoklukla bağırıyor. 

Görünmüyor mu sanıyorsunuz? Gülümsüyorum; kendinize biçtiğiniz o muhteşem rollerin içinde kayboluşunuzun yansıması her an gözlerime yansıyor çünkü acı çekeni ve acı çektireni iyi bilirim.  

Sizi aydınlığa kavuşturacak elbet bir zaman var, baştan başlamaya gayret göstereceğiniz belki de düzeltmek için yeniden doğmanıza vesile olacak o sihirli zaman, tam da yanı başınızda size bakıyor ve evet o da size merhametle gülümsüyor. 

Görüp, müdahale etmemenin asilliğiyle, hayatın ve kutsal her zerreciğin akışına izin vermekle, usul usul akan sihirli, berrak suya fısıldayan zamanın tekamülünde.

Savaş çığlıklarının inlediği bir zamanda, vicdanınıza seslenen iç ses ya huzurlu olacak, ya da cayır cayır yanacak. 

Yanan ruhun size bırakacağı bilgelik, belki de büyük bir cesaretle var olma yetinizi doğru kullanmaya adım attıracak, kimbilir... 

Ne olacak?! 

O senin kalbinin güzelliğine göre...

Çıkartmaya korkttuğunuz o maske çoktan düştü.

Siz görmüyorsunuz.

Kalp, düşünce gücünü size iyi veya kötü olduğunu hissettiren, kimi deviniminle telaşla çarpan; aslında size bir cevap veren ve yeterince duymadığınızda büyük bir sızıyla durandır. 

Durması gerekir, öyle ki sizden (herşey) ümidini kesmiştir. 

 

 

08-02-2021
Gülşah Erol

Gülşah Erol

Besteci, Çellist

Gülşah Erol, sahip olduğu farklı enstrumanist stili, yorumculuğu ve besteciliği ile Türkiye'de ve Avrupa'da çeşitli müzik tarzlarına sahip müzisyen ve gruplarla birlikte birçok konser ve albüm kayıtlarının yanısıra sınırlarını genişletip akustik ve elektrik enstruman icracıları, besteciler ile beraber doğaçlama veya bestelenmiş eserler üzerinde çalışmaktadır ve aynı zamanda solo konserler, tiyatro, sinema filmi, video art ve dans gibi alanlarda müzisyenliği ve besteciliği ile yer almaktadır.

Sanatçı Menuhin Akademi, Zürih Konservatuvarı, Tibor Varga Müzik Akademisi, MIAM, Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, son olarak Bahçeşehir Üniversitesi jazz bölümünde eğitim görmüştür. Halen Anadolu Senfoni Orkestrası'nda viyolonsel sanatçısıdır ve Türkiye'nin öncü özgür doğaçlama grubu ABSTRA " free music, avantgarde jazz " topluluğuyla ve Gülşah Erol Band projesiyle birlikte konserler vermeye devam etmektedir. Atlıkarınca, Gişe Memuru, son olarak "Madımak Carina'nın Günlüğü" ve ilk kez Sundance 2015'te gösterime giren "Sarmaşık" filminin müziğinin yapılmasına katkıda bulunmuştur.

Atlıkarınca, 2011 yılında Radikal Halk Jürisi ve Altın Lale En İyi Müzik ödülüne layık görülmüştür.

2012 yılında özel olarak davet edildiği Soundtrips konser diziyle Bochum, Wuppertal, Witten, Aachen, Hamburg, Hannover, Köln ve Berlin şehirlerinde önemli bir çok müzisyenle konserler vermiştir. Bu konserler Almanya'nın en önemli yeni müzik etkinlikleri arasında yer almıştır. Son yıllarda ise Hollanda, Almanya, Belçika, Norveç, İspanya, Fransa ve İtalya'nın önemli şehirlerinde gerçekleşen müzik festivallerinde yer almıştır. Türkiye’de 2010 yılından itibaren; 26. İstanbul Caz Festivali, XJazz İstanbul, XJazz Ankara, Eskişehir 2. ve 9. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali, İstanbul Genç Klasikçiler Festivali, İstanbul Future Sound Festivali, Rock’n Coke 2011 ve 2013, One Love Festivali gibi önemli birçok festivalde yer almıştır. Sanatçının birlikte müzik yaptığı önemli isimlerden bazıları; Peter Brötzmann, Joe McPhee, Wolter Wierbos, Bart Maris, Jim Black, Kenan Doğulu, Oğuz Büyükberber.

SPOTIFY

--

Official Website

gulsah.erol@gmail.com

Gülşah Erol

gulsaherol