Diyet Nedir' 'Gökçe Orakcı'

A+ A-

DİYET NEDİR?

Did.I.Eat.That?’ dersek de pek yanlış sayılmaz heralde.

Bayılıyorum bu slogana. Çünkü danışanlarımın haftalık kontrolleri esnasında onlara tükettiklerini söylediğimde sanki bunları yiyen onlar değilmişcesine şaşırıyorlar 

Hayır. Tabi ki diyet ‘aç kalmak, sıkıcı şeyler yemek’ anlamına gelmez. Diyetin kelime anlamına baktığımızda, eski yunan sözlüklerine kadar gittiğimizde, ‘hayat tarzı’ demek olduğunu göreceğiz. Yani bizim diyet değişikliği yapmamız ‘hayat tarzımızı’ değiştirmemizden ibaret olacaktır. Esas soru buna hazır olup olmadığımızdır.

‘Diyetisyenlerden nefret ediyorum. Kendilerini hamburger pizza yerken görüyorum ve her zaman zapzayıflar’   YANLIŞ 

‘Diyetisyenleri seviyorum. Hamburger pizza yiyebildikleri halde öğünlerini ayarlayabiliyorlar ve bu sayede kilo kontrolü yapabiliyorlar.’  DOĞRU 

Diyetisyenlerden nefret etmeyelim sayın okurlarım. Onların sırlarını öğrenelim, bilgilerini sömürelim.

‘Ama şimdi kafam karıştı. Diyette yukarda bahsettiğiniz sağlıksız besinler de yer alabilecek mi?

İşte müthiş bir sorudur. Ancak soruya soruyla cevap vermek pek adetim olmasa da burada öyle yapmak durumundayım. ‘Siz yediğiniz şeylerin içinde ne olduğunu biliyor musunuz? Salatanıza sıktığınız limondan tutun da pazar sabah kahvaltılarınızın vazgeçilmezi olan simite kadar?’ Hangi besinler birbirinin yerine geçiyor? Leblebi yerine ceviz, fındık, badem yiyebilir miyim? O da çerez o da çerez:)

İşte bunlar diyette pek mühim konular haline geldi. Bazı danışanlarım meyve yerine yoğurt yemeği tercih etmiş mesela o kadar anlatmama rağmen. 

Hadi o zaman biraz bilgi edinelim mi?

 

SÜT GRUBU

ET GRUBU

EKMEK GRUBU

SEBZE GRUBU

MEYVE GRUBU

YAĞ GRUBU

Süt

Et

Tahıllar

tüm sebzeler

tüm meyveler

Yemeğin içindeki yağ

Ayran

Peynir

Ekmek

 

 

Yağlı tohumlar

Yoğurt

Yumurta

Pirinç,bulgur,makarna,erişte

 

 

 

Kefir

 

Çorba

 

 

 


Bu yukarıda bahsettiğim üzere beslenmemizde kullandığımız her şey 6 temel gruba sığdırılabilir. Bu ne demek? Bu gruplara ait besinleri diyetinizde görürseniz, değişimleri sadece grup üyeleri arasında yapabilirsiniz.

Öğlen yemeğinizdeki ayranı yoğurt olarak tüketmek gayet güzel bir değişim örneğidir. Mesela kahvaltıdaki zeytininizi de ceviz ile yer değiştirebilirsiniz. Elma yerine armut, mandalina yerine muz, hatta abartıyorum! Ekmek yerine uygun ölçüde pilav /makarna bile yiyebilirsiniz. 

Yani ne yapmıyormuşuz :)yoğurt yerine leblebi, ekmek yerine daha fazla meyve yemiyormuşuz.

Bu efsane bilgi nerede işimize yarayacak Sn. Dyt. Gkc. Orkc? Tam şu noktada ki;

Yediğimiz her şey birbiri arasında dönüştürülebilir (reversable) şeyler. (araya 1-2 ingilizce yazim da prezentıbıl olduğum anlaşılsın) yani biz bir diyet içerisindeyken lahmacun canımız çektiğinde yemeyecek miyiz?

Yiyin. Yiyin. Ancak bilin ki günlük ekmek sınırımız ortalama 10, et sınırımız 120 gr, ve yağ sınırımız 30 gr iken; lahmacun 3-4 ekmek, 30-60 gr et ve 10 gram yağ içeriyor. Tercih sizin.

Diyet tedavisi uzun bir süreçtir. Fazla kilolarınızı nasıl 1-2 ayda almadığımız gibi 1-2 ayda veremiyoruz da. Siz o künefeleri yerken de metabolizmanız bu hızda çalışıyordu, şimdi yakmaya çalışan da aynı hızdaki metabolizma. Diyetin bir yaşam tarzı haline gelmesi gerekir. Yine sevidiğim sloganlardan biri ‘Diyet özgürlüktür.’ Diyet size istediğinizi yiyebilme şansı tanır. Aslında bir ölçü bilimidir de denebilir.

BOMBA gibi bu bilgiyle beraber diyete bakış açımız değişmiştir diye tahmin ediyorum. Yani her şey serbest ancak ölçüyü kaçırmamalıyız.

 

 

 Diyetisyen Gökçe Orakcı

 

04-01-2018
Konuk Blog Yazarları

Konuk Blog Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir