Christmas Marketten Neler Alınır 'Tuğçe Çayırgan'

A+ A-

Avrupa’nın en soğuk, en ışıklı ve bir o kadar da keyifli zamanı geldi çattı. Özellikle orta ve doğu Avrupa’yı gezmenin şimdi tam zamanı! Meydanlara kurulan buzpateni pistleri, birbirinden güzel dev çam ağaçları, ışıklı yılbaşı süslemeleri ve tabikiChristmas marketlerle şehirler adeta birbirleriyle yarış halinde. Peki ne var bu Christmas marketlerde gelin yakından bakalım.

-Punch

Halk arasında sıcak şarap olarak bilinir kendisi. Genelde kırmızı tercih edilse de bir çok  Christmas markette beyazını bulmak da mümkün. Hatta üzüm dışında elma, erik, böğürtlen şarabı da bulabilirsiniz. 

              

-Gebrannte Mandel Zucker

Yani kavrulmuş badem şekeri. Bizim dışı beyaz badem şekerlerinden bir hayli farklı ve bana kalırsa çok daha lezzetlidir bu mucizevi icat. Favorim tarçınla kavrulan ama tarçın sevmeyenler grubuna hitaben envai çeşit versiyonu da bulunuyor.


                        

 -Ginger Cookie

Malum mevsim kış, hava soğuk, zencefil her derde deva. Bağışıklık sistemini sevindirecek nimetlerdenGingerCookie’ler de Christmastezgahlarının olmazsa olmazlarından. Bu kurbiyeleri haddinden fazla sert yaparlar, bağışıklığı güçlendireyim derken dişten olmayın aman dikkat.


                          

-Trdelník

Daha çok Slav ülkelerindekiChristmas marketlerde görebileceğiniz bir sokak atıştırmalığı. Yakından incelemek, tarihçesini, yapılışını falan öğrenmek isteyenler için şu link de burada dursun.

https://www.cekturk.com/tr/pragin-mis-tarcin-kokusu-trdelnik/


                                                 

 

-Christmas Market Mugları

Gittiğiniz ülke ve gelecek yıla dair çeşitli motiflerle süslenmiş birbirinden alımlı kupalar bu büyüleyici atmosferden hatıra olarak alabileceğiniz en güzel hediyeliklerden.


         

-Kartpostal

Geleneksel Avrupalılar hala Christmas zamanı uzaktaki sevdiklerine, yeni yıla dair güzel dileklerle bezenmiş kartlar gönderirler. Başka bir ülkeden atılmış yılbaşı temalı güzel bir kartpostal kadar ufak ama etkili bir mutluluk kaynağı daha bilmiyorum. Tek yapmanız gereken birerkart,zarfve pul alıp güzelce doldurduktan sonra karşınıza çıkan ilk posta kutusuna atmak. (Sık sık çıkar karşınıza, panik yok)                        


-Christmas Dekoru

Gittiğiniz ülkenin etnik tarzına göre değişen el yapımı birbirinden güzel christmas dekoru biriktirip, yılbaşı ağacınızı bunlarla süslemeye ne dersiniz ?          


Hiçbir zaman Christmas marketlerimiz olmasa da güzel yılbaşı süslemelerimiz olurdu eskiden. Yeni yılı en güzel halleriyle karşılayan ülkelerden gelen fotoğraflara bakmak bile içimizde güzel hisler uyandırırken neden artık süslenmez ki caddeler, sokaklar.. Bu ülke insanının daha güzel şeyler görmeye, duymaya, hissetmeye her zamankinden çok ihtiyacı varken hem de.

Bu ufak serzenişin ardından dilerim ki 2019 ülkemiz adına, gelmiş geçmiş en güzel yılların başlangıcı olsun. Bu yıl da sağlık, sevgi ve sevdikleriniz hep sizlerle olsun.

                       

27-12-2018
Konuk Blog Yazarları

Konuk Blog Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

ankara psikolog