Bora Uzer – Benim Umrumda Albüm Güzellemesi 'Sıla Müftüoğlu yazdı'

A+ A-

Bora Uzer’i eminim duymuş, dinlemişsinizdir. İlk defa tanışıyorsanız da bu yazı vesilesiyle müziğiyle tanışırsanız sonsuz mutlu olurum.

 

Sanatçının ilk albümü 2009 yılında çıktı. Albümün ismi ise B1’di. B1 albümü 8 tane Türkçe 4 tane İngilizce şarkıya sahip bir albüm. R&B, funk ve soul ögeleriyle dolu kıvrak ve farklı bir albüm olduğunu söyleyebiliriz. Bora Uzer, tüm enerjisini, hareketini şarkılarına ilk albümde yansıtmıştı. İkinci albümü ise biraz daha farklı. Bizim konumuz da tam olarak bu: “Benim Umrumda”

 


‘Benim Umrumda’ albümü 19 Ocak’tan beri dijital platformlarda yerini aldı. 13 Şarkıdan oluşan albümde 11 tane yeni Bora Uzer şarkısı var. “Yaşa” isimli şarkı Bora Uzer ve Gökhan Türkmen’in ortak çalışması. “Kalbim Bir Dünya” şarkısının sözleri ise Kenan Doğulu’ya ait. Sanatçı, ikinci albümüne kadar çeşitli single çalışmaları yaptı, Analog People gibi farklı projelerde de çalışmaya devam etti. Fakat bu albümün onun için tamamen bir olgunlaşma hali olduğunu söyleyebiliriz.Bora Uzer’i ilk albümüyle,  Alp Ersönmez ve Mert Önal’la kurduğu Kangroove grubuyla az çok bilenler; sözleriyle, tavrıyla, seçtiği armonilerle, tercih ettiği ritmlerle enerjik yapısının farkındadır. İkinci albümle ilgili en sevdiğim şey ise bu değişim. Hatta gelişim. Müzisyenin aldığı yaşın, senelerin, yaşanmışlıkların albüm sounduna, sesine sedasına yansıması kadar samimi bir şey olamaz diye düşünüyorum.

Benim Umrumda albümünü dinlemeye başladığınızda biraz daha dingin bir albüm olduğunu farkedeceksiniz. Albümde bizi harekete geçirecek, içimizi kıpırdatmaya başlayacak şarkılar elbette var. Fakat kafamıza takacağımız, “biz ne yapıyoruz” u düşündürecek şarkıların da olması biz dinleyiciler için büyük mutluluk.


Son yıllarda gerek ülkemizde, gerek dünyada son derece acı olaylara tanıklık ediyoruz. Bunları tek tek saymaya gerek yok, eminim hepimiz farkındayızdır. Kadın cinayetlerinden, çocuk işçilere, çevre kirliliğine, hayvan hakları ihlallerine kadar kötü olayların ortasındayız. Bora Uzer bu albümde bir yandan “Yaşa doya doya..” derken diğer yandan “insanlar ölüyor, ah benim umrumda..” diyebilmiş. Senelerdir zaten bildiğimiz kaliteli müzisyenliğin, müthiş enerjinin yanında, bu duyarlılık, değişime, farklı soundlara açıklık da beni çok şaşırttı ve mutlu etti. Albümün söz kalitesine de biraz dikkat çekmek istiyorum. Standart armonilerden ve klişe ritimlerden uzakta bir müzisyen olduğunu zaten biliyorduk. Fakat şarkıların söz kalitesi, cümle yalınlığı, istenilenin yalın ve müziğe uyumla anlatılabilmesi benim için önemli bir artı oldu. 

Bu yazı üzerine çalışırken, düşüncelerimi toplamaya çalışırken sanatçının bir röportajına denk geldim. Bir kesitini burada da paylaşmak istiyorum.

“Evlendim, benim bir kızım oldu. Çok sevdiğim, çok huzurlu bir hayatım var, çok mutluyum. Yeni bir eve taşındık ve evde bir stüdyo yaptım kendime. Stüdyonun akustiği tam istediğim gibi oldu, evin alt katında kendime böyle özel bir alan yaptım. Biz bu yeni evimize taşındığımız dönemde yanımızda da bir inşaat vardı, dolayısıyla gündüzleri sesten ötürü çok kayıt yapamıyordum. Geceleri de üst katta kızım uyuduğu için davul kayıtlarını yaparken hep o uyanmasın diye ses olarak belli bir seviyenin üstüne çıkmadan kaydettim. Aslında bu durum farkında olmadan bu albümün genel ruhunu oluşturdu, dikte etti. Dikte etti derken bu albüm için büyük yüksek bir enerji istememiştim, daha dingin, durulmuş bir enerjide, kendini anlatan bir hikâyede olmasını hayal etmiştim. Bu anlattığım durum enerjimi daha doğru akıttığım, hikâyemi daha doğru anlattığım bir sound yaratmama da sebep oldu.”

Bir müzisyenin hayatının çok doğal bir kesitinin albüm soundunu etkilemesini, o bahsettiğim samimiyetle doğrudan ilişkilendiriyorum. Bu da beni çok ama çok mutlu ediyor.

Uzun lafı müziğe bırakalım. Albümü dinleyin. En yakın konser 5 Nisan Babylon’da olacak. Katılabilecek okuyucularımızın aklında olsun. Onun yeni hikayesini, bir de ondan dinleyin. Hepsinin farklı güzelliği olsa da benim şarkım “Bazen” oldu Sizin şarkınız hangisi? Bu yazıyı o şarkının güzel cümlesiyle kapatalım.

“Gitmek makul olsa da kalır gibiyim..”

 

Sıla Yüksel Müftüoğlu24-12-2018
Konuk Blog Yazarları

Konuk Blog Yazarları

info@medyacuvali.com

www.medyacuvali.com

Konuklardan Diğer Yazılar

Bu yazılar da ilginizi çekebilir